1919media

1919media

Haladás International VII. rész – 2010-es évek

2020. május 03. - Jakus Barnabás

Száz évvel ezelőtt vívta első nemzetközi labdarúgó mérkőzését a Haladás. Ennek apropóján új cikksorozatot indítunk, melyben végigjárjuk, milyen eredményeket ért el külföldi csapatok ellen a Hali. Záróepizódunk következik, benne az elmúlt évek gálameccseivel.

A Haladás az elmúlt tíz évben nem vívott nemzetközi tétmérkőzést, ugyanakkor rendre összemérte erejét külföldi csapatokkal. Ezek a találkozók jellemzően felkészülést szolgálták, de akadtak emlékezetes gálák is, amikor nagy európai sztárklubokkal csatáztunk a Perint partján.

n9_1.jpgKenesei-gól az Arsenalnak. Fotók a találkozóról itt

2008 nyarán az angol Arsenalt látta vendégül az NB2-es bajnok Haladás. Bár igen borsosak voltak a jegyárak (a legolcsóbb belépők négyezer forintba kerültek), a stadion megtelt, ahogyan a közeli tízemeletesek erkélyei is. Az Arsene Wenger vezette londoniakat ágyúlövés fogadta. Bekezdtek a vendégek, már a hatodik percben kapufát rúgtak, majd Rózsa védte bravúrosan Walcott lövését. A félidő közepén megszerezte a vezetést a Haladás, Kenesei kapott remek indítást a 16-os előterében, szép labdaátvétel után 9 méterről mesterien pörgetett át a kivetődő Almunia felett. A 41. percben egyenlítettek a vendégek, Bendtner szöktette Walcottot, aki 10 méterről a kapufa segítségével talált be. A második félidőben gólok már nem estek, volt egy szombathelyi kapufa is. A mérkőzés végén Wenger is megdicsérte a bátran és jól futballozó Haladást.

Jegyzőkönyv a találkozóról:

Haladás: Rózsa (Szép, 75.) - Schimmer (Csontos, 71.), Guzmics, Kuttor (Balassa, 73.), Tóth P. (Kovács Zs., 75.) - Vörös (Maikel, 71.), Molnár (Devecseri, 75.), Kaj (Sipos, 62.) - Oross (Burkus, 73.), Kenesei (Rajos, 62.), Simon A.

Arsenal: Almunia (Mannone, 46.) - Sagna, J. Hoyte, G. Hoyte, (Traoré, 46.), Clichy - Ramsey (Randall, 46.), Denílson, Wilshere (Coquelin, 63.), Walcott - Bendtner, (Simpson, 63.), Vela (Lansbury, 46.).

Egy évvel később visszatértek a londoniak a Rohonci útra, akkor már még nagyobb sztárokkal. Az a meccs már egyoldalúbb volt, az első félidőben 0:4 állt az eredményjelzőn, a végeredmény 0:5 lett.

2010. július 31-én a német bajnokság bronzérmese, a Werder Bremen érkezett a Rohonci útra. Csertői Aurél vezetőedző a Rózsa - Schimmer, Guzmics, Lengyel, Tóth P. - Rajos, Molnár, Simon Á. - Nagy, Oross, Sipos tizenegyet jelölte a kezdőbe, míg a vendégek a Mielitz - Fritz, Prödl, Barros - Hunt, Kroos, Niemeyer, Bargfrede - Arnautovic, Almeida, Pizarro felállásban futottak ki. A 9. percben Oross Márton pazar gólt rúgott: „Kirúgást követően egyből visszarúgta a középpályáról a labdát Guzmics, éppen Oross elé, aki egyet engedte pattanni, majd 22 méterről óriási gólt rúgott a léc alá - Mielitz hiába kapaszkadott, 1-0.” A félidő vége előtt Nagy Gábor betalált, remek ütemben lépett ki, kicselezte a kapust, aztán begurította a labdát. A második félidőben sokat cseréltek a csapatok, de a Werder erejéből csak szépítésre futotta, Almeida lövése pattant meg Tóthon. A brémaiak edzője, Thomas Schaaf szerint megérdemelten nyert a Hali!

p88511dac71f932882ecdf663ba4ca913_1.jpgKözös fotó a brémaiakkal. Galéria itt

Jegyzőkönyv: Haladás: Rózsa (Mursits, 78.) – Schimmer (Csontos, 62.), Guzmics (Jagodics, 78.), Lengyel D. (Devecseri, 78.), Tóth P. (Nagy Z., 78.) – Rajos (Lattenstein, 62.), Molnár B. (Korolovszky, 46.), Simon Á. (Iszlai, 62.) – Nagy G. (Ugrai, 72.), Oross (Kovács I., 80.), Sipos N. (Rácz, 72.). Vezetőedző: Csertői Aurél

Werder Bremen: Mielitz – Fritz, Niemeyer, Prödl, Barros (Corzo, 83.) – Bargfrede, Hunt (Wagner, 57.), F. Kroos (Bönisch, 46.) – Arnautovic (Rosenberg, 62.), Almeida, Pizarro. Vezetőedző: Thomas Schaaf

2012-ben két német csapatot láttunk vendégül. Először a másodosztályú 1860 München érkezett, kapujában Király Gáborral. A kék-fehér csapattól 1:0-ra kikapott a Haladás. Augusztus elején a Szalai Ádámot foglalkoztató Mainz vizitált nálunk, ők 2:1-re nyertek, a gólunkat tizenegyesből Andorka Péter szerezte. A második játékrészre Artner Tamás már a fiataloknak szavazott bizalmat, a vendégek pedig fordítani tudtak.

Szakály a labdával. Videó az olaszok elleni győzelemről itt

2013 nyarán hosszas egyeztetést követően a Sampdoriával mérkőzött meg a Haladás két bajnoki között. A genovaiak Pawel Wszolek révén sokáig vezettek, aztán az utolsó percekben előbb Andorka egyenlített, majd Ugrai góljával már nálunk volt az előny. Egalizálhattak volna a vendégek a végén, de Berardi büntetőt hibázott. A meccs és a diadal jó löketet adott a folytatáshoz, néhány nappal később megvertük az MTK-t, és azon az őszön kiemelkedően jól szerepelt az Artner-csapat.

Jegyzőkönyv a Samp-meccsről: Gólszerzők: Andorka (85.), Ugrai (87.) illetve Wszolek (35.)

Haladás: Rózsa (Mursits, 46.) – Schimmer (Kalász, 46.), Guzmics, Fehér (Jagodics M., 46.), Tóth P. (Bosnjak, 46.) – , Szakály (Zsirai, 65.), Iszlai (Kulcsár, 68.) – Bastajic (Andorka, 46.), Nagy G. (Medgyes, 62.), Halmosi (Németh M., 46.) – Radó (Ugrai, 36.). Vezetőedző: Artner Tamás.

Sampdoria: Tozzo – Castaldello, Gabbiadani, Costa (Castelli, 53.) – De Silvestri (Rodriguez, 76.), Wszolek (Obiano, 55.), Gentsoglou (Berardi, 58.), Garcia (Eramo, 77.), Laczkó (Reggini, 60.) – Gabbiadini (Pozzi, 81.) Sansone (Eder, 52.). Vezetőedző: Delio Rossi.

2014 nyarán olasz marketingigazgatója lett a Haladásnak Massimiliano Caroletti személyében, aki fél évvel később elintézte, hogy Itáliában vegyen részt edzőtáborban a csapat, ráadásul felkészülési meccseket is ígért sztárcsapatokkal. Utóbbi csak részben valósult meg, az Interrel játszottunk egy kétszer harminc perces tesztmérkőzést. A hazaiak szerezték meg a vezetést, de a hajrában Radó és Martinez szép góljaival fordítottunk. Az utolsó percben Puscas egalizált, így 2:2 lett a végeredmény.

Jegyzőkönyv:

Internazionale: Carrizo (Berni, 31.) – Campagnaro (Ze Turbo, 31.), Donkor, Italo, Dodo – Kuzmanovic, Kovacic, Obi – Hernanes – Puscas, Podolski. Edző: Roberto Mancini

Haladás: Rózsa (Branescu, 31.) – Schimmer, Fehér Z. (Devecseri, 31.), Alcibiade, Jánvári – Jagodics M., Iszlai – Radó, Gaál (Martínez, 45.), Halmosi – Rocchi (Mancini, 42.). Edző: Szentes Lázár

Gólszerzők: Hernanes (tizenegyesből 15.), Puscas (61.), illetve Radó (50.), Martínez (60.)

halad_25c3_25a1s2_1.jpgA stadionnyitó egyik legszebb jelenetét a hazai szurkolótábor mutatta be

A Haladás új stadionja kapcsán sokáig ment az ötletelés, ki legyen az ellenfél az avatómérkőzésen. Egy ideig úgy nézett ki, hogy majd az UEFA sorsol nekünk ellenfelet (2016 őszén remekül szerepeltünk a bajnokságban, egy darabig második helyen is álltunk és akkor még úgy nézett ki, nyárra kész lesz az aréna), aztán felmerült a Lazio és a Hertha is. Végül, némi meglepetésre az NK Osijek ellen avatta fel az új arénát a Haladás. A kispadon Vörös Csaba ült, aki igyekezett minden játékosnak lehetőséget adni. A horvátok szerezték meg a vezetést, Ramos egyenlített és a hajrában Grumics illetve Petró góljaival 3:1-re vertük az eszékieket, akik előtte augusztusban a PSV-n keresztül jutottak el az Európa Liga rájátszásáig. A teljes mérkőzés visszanézhető ide kattintva.