Németh Szabolcs vezetőedző távozása után egyelőre csak ideiglenes utódot sikerült találni a Haladás kispadjára, a hosszútávú megoldás még várat magára. A potenciális jelöltekkel kapcsolatban egyelőre semmilyen sajtóhír nem jelent meg, ez viszont alkalmat ad arra, hogy elgondolkodjunk, vajon milyen trénerre lenne szüksége most a Halinak.
Helyi?
A kezdeti időktől fogva többségében vasi, szombathelyi kötődésű edzők irányították a mindenkori csapatot. Marth József a húszas években még játékosként szolgálta a klubot, trénerként több alkalommal feljuttatta az élvonalba a Haladást. Többek között Tölgyesi József, Török Péter, Rátkai László, Novák Dezső, Fedor Sándor is megfordult nálunk labdarúgóként és edzőként is, a legutóbbi időkből pedig Csertői Aurél sorolható ide.
Alapos hely- és klubismerettel rendelkezett Artner Tamás is, aki két ízben dolgozott a Haladásnál. 2007-ben a pályán elért eredmények alapján feljuttatta a gárdát, 2012 és 2014 között két nyolcadik és egy hatodik hely fűződik a nevéhez. Nála aztán tényleg mindenki szombathelyi volt a csapatból, nem véletlen, hogy a drukkerek mai napig szívesen gondolnak rá vissza.
Csertői és Artner visszahozatala már ott nehézségbe ütközik, hogy mindkettőjüknek állása van. Az pedig nem kétséges, hogy a gyirmóti kispad és a győri akadémia vezetői széke jelenleg vonzóbb, mint a szombathelyi munkalehetőség.
Preisinger az utánpótlásválogatottnál eredményes munkát végzett
Ha olyan edzőt szeretne választani a vezetőség, aki már megfordult korábban Szombathelyen és van legalább másodosztályú munkatapasztalata, akkor például Marian Sluka és Preisinger Sándor neve is felmerülhet. Előbbi közel két éven keresztül irányította a szentlőrincieket, az egyik legalacsonyabb értékű kerettel bíró, rendre kiesőjelöltnek elkönyvelt gárda azóta is az NB2 tagja.
Preisinger jelenleg a fehérvári Michael Boris segédje, előtte Békéscsabán és az U17-es válogatottnál dolgozott, utóbbiakkal világ- és Európa-bajnokságon is részt vett.
Akadémiáról?
Az elmúlt években gyakori megoldás volt edzőváltások idején, hogy az utód az Illés Akadémiáról került ki. Kuttor Attila, Pacsi Bálint és Desits Szilárd is a Halinál kapott először felnőtt csapatnál kispadot, bár egyikük válságmenedzselő megbízatása sem tartott hosszú ideig. Érdekességképpen, Németh Szabolcs videóelemzőként tevékenykedett Béláéknál a tavaly nyári kinevezése előtt.
Az U19-es korosztályt az előző szezonban Horváth Rudolf vitte, segédje Horváth András volt. Előbbi azóta Kaposváron dolgozik, helyét egykori asszisztense vette át a fiataloknál. A korábbi válogatott középpályás győzelemmel mutatkozott be az újpestiek ellen a nyitófordulóban, és aligha merült fel, hogy máris átvegye a nagycsapatot.
Oross Márton, akinek nem ismeretlen a szombathelyi közeg
Oross Márton inkább szóba jöhet, ő két éve az Illés Akadémiától került az MLSz-hez, az U19-es válogatottat vette át, pont a korábban említett Preisingertől. Tavasszal még ő vezette az U18-asokat, most az U15-ös korosztály tartozik hozzá. Másodosztályú rutinja nincs, viszont javára szólhat, hogy ismeri a szombathelyi körülményeket és a játékosok egy részét is.
Keringőből?
A magyar edzőkeringőből érkező trénereink közül az elmúlt bő tíz évben Aczél Zoltán és Mészöly Géza érdemelte ki igazán a drukkerek elismerését. Aczéllal 2010 ősze és 2011 tavasza során zsinórban nyolc hazai győzelmet arattunk, kiesőpozícióból a nyolcadik helyre hozta a Halit. Mészöly egy morális-erkölcsi értelemben megtört gárdát vett át, tartott benn négy forduló alatt, majd előbb ötödik, azt követően hatodik helyet ért el. Tette mindezt úgy, hogy a fiatalok szerepeltetésére nagy hangsúlyt fektetett, ráadásul a hazai pálya előnyét csak egy félszezon erejéig élvezhette.
Ellenben Szentes Lázár, Horváth Ferenc és Supka Attila sem alkotott nagyot a szombathelyi kispadon, azokkal az edzőváltásokkal nem sikerült kikecmeregni a válsághelyzetből. Szentes azóta a kisvárdai utánpótlást vezeti, Horváth Dunaújvárosban melózik épp, Supkát az imént menesztették Mezőkövesdről.
Pintér legutóbb az NB2-ben kapott lehetőséget
A jelenleg munkanélküli státuszban lévő hazai mesterek listája hosszúra nyúlik, érdemes lehet kiemelni Pintér Attila nevét, aki húsz éve Celldömölkön majdnem csodát csinált. A korábbi szövetségi kapitány az előző szezon végén az óbudaiakat próbálta benntartani, az utolsó hat mérkőzésen azonban nem sikerült elegendő pontot összegyűjteni.
A fiatalabb generáció tagjai közül Huszti Szabolcs merül fel rendre az edzőváltásoknál, jelölt volt Kisvárdán, és a kövesdiekkel kapcsolatban is lehetett olvasni a nevét. Egy féléves debreceni tapasztalatot tud eddig felmutatni, más kérdés, hogy azzal a Lokival reális elvárás volt az osztályváltás.
Külföldi?
A Haladás több mint százéves múltja során eddig mindösszesen egyszer akadt nem magyar edzőnk: a felvidéki Michal Hipp. A korábbi szlovák szövetségi kapitány hamar kivívta a szombathelyi lelátó tiszteletét, nevét több meccs után skandálta a B-Közép. Évekkel a menesztése után is visszatérő vendég volt a lelátón. Jelenleg a harmadosztályú galántaiaknál dolgozik.
Hipp-Hipp-Hurrá!
A kérdés az, hogy megérné-e importálni a szomszédból egy edzőt, tudna-e többet hozzátenni a Haladáshoz egy teljesen ismeretlen osztrák, szlovák vagy horvát tréner? Annyi egészen biztos, hogy más szemléletet hozna.
Hamarosan okosabbak leszünk, érdemes figyelni a hétvégi meccsen a csarnok felőli szektorokat, a leendő utód valószínűleg ott fog ülni. Addig is szavazzatok, szerintetek melyik lenne a legjobb megoldás?