1919media

1919media

Haladás International V. rész – 1988: Intertotó Kupa

2020. május 01. - Jakus Barnabás

Száz évvel ezelőtt vívta első nemzetközi labdarúgó mérkőzését a Haladás. Ennek apropóján új cikksorozatot indítunk, melyben végigjárjuk, milyen eredményeket ért el külföldi csapatok ellen a Hali. Ezúttal a 88-as Intertotó-s szereplésünk következik.

A Haladás az 1987/88-as bajnokság hetedik helyét szerezte meg, így 1981/82 után újra lehetőséget kapott arra, hogy kiléphessen a nemzetközi porondra, mégpedig az Intertotó Kupába.

Ezt a nyaranta zajló sorozatot eredetileg azért hoztak létre, hogy a júliusi holtszezonban is lehessen totózni és fogadni. Az UEFA megtűrtként tekintett erre a kupára, presztízse nem érte el az általa szervezett tornákat. 1995-től mégis átvették a rendezését, utoljára 2008-ban írták ki. Helyét a következő évtől a kibővített és átnevezett Európa Liga vette át.

Az 1988-as évben 44 csapat vett részt, Magyarországot a Haladáson kívül a Pécs, a Tatabánya és az MTK képviselte. Az indulókat 11 csoportba osztották, mindenki hat mérkőzést játszott összesen. Egyenes kieséses szakaszt nem rendeztek ebben az időben, aki megnyerte a maga négyesét, az tornagyőztesnek számított és 10-15 ezer frankos honoráriumban részesült. A Hali az 5. csoportban kapott helyet a Dunaszerdahelyi AC, a Norrköping és a Young Boys Bern társaságában.

1987/88-as csapatunk

Első mérkőzésünkre idegenben került sor, a tornán ’66-ban ezüstérmet szerző IFK Norrköping fogadott minket, de a találkozót nem a saját stadionjukban rendezték, hanem a közeli Mjölby városka pályáján. Csapatunk a Hegedüs – Hegyi, Vörös Cs., Bognár, Neudl – Vörös I., Nagy J.,  Görög – Marton, Schäffer, Elekes kezdővel állt ki, később csereként bejött Domján és Simon János. A gólok a második félidőben estek, a svédek kétszer is vezettek, de előbb Elekes Attila, majd a 85. percben Simon János egyenlített, így 2:2-es eredménnyel startoltunk.

Június 29-én a Young Boys Bern ellen vívtuk az első hazai mérkőzésünket, a találkozóra kétezren látogattak ki. A vendékek szereztek vezetést Baumann révén, de Illés még a félidő vége előtt egyenlített. Az 51. percben Elekes góljával már nálunk volt az előny, a végeredményt Nagy József állította be a lefújás előtt.

Jelenetek egy DAC meccsről, 1988-ból. 44 év után tért vissza Felvidékre a Haladás

Július 2-án negyvennégy év után (akkor az Érsekújvárral játszottunk 5:5-ös döntetlent) ismét tétmérkőzést vívtunk a Felvidéken. A csallóközi DAC – mely épp akkor élte nagy sikerkorszakát – látta vendégül a Haladást, és nagyon simán, 3:0-ra nyertek Micinec, Soltész és Takács góljaival.

A második hazai mérkőzésünkön a Norrköpinget fogadtuk. Az MTI így tudósított a találkozóról: A 6. percben megszerezte a vezetést a svéd csapat. Djordic középen ugrott ki, és a kimozduló Hegedüs mellett a bal alsó sarokba lőtt (1-0). A 14. percben egyenlített a Haladás, Domján jobb oldalról ivelt be szögletrúgást, az egyik védő röviden fejelte ki, és az előre lopakodó Vörös Cs. 14 méterről, kapásból a léc alá lőtt (1-1). A 65. percben dőlt el a mérkőzés sorsa, Djordic és Vörös Csaba harcolt a labdáért, amely végül a csatár elé pattant, aki 22 méterről a kapujából fölöslegesen kifutó Hegedüs fölött a hálóba emelt (2-1). A végig fegyelmezetten és tervszerűbben játszó svéd csapat teljesen megérdemelten győzött a Haladás VSE ellen. A hazai csapatjáték akadozott, sok volt az egyénieskedő kezdeményezés, és igy tulajdonképpen a svédek könnyen hárítottak a szombathelyi próbálkozásokat.

Három nappal később a DAC érkezett a Rohonci útra. A Hali a Kutasi - Hegyi, Vörös Cs., Bognár, Vörös I. - Nagy I. (Szalay, 77. p.), Neudl (Marton 77.) Illés, Görög - Simon, Domján összeállításban játszott. A távirati iroda tudósítója szerint „nagy melegben tapogatózó játékkal kezdődött a mérkőzés, szinte eseménytelenül. A félidő közepétől a csehszlovák csapatkezdeményezett többet, de igazi gólhelyzetet nem tudott teremteni. Szünet után a Haladás harcolt ki mezőnyfölényt, de a csatárok erejéből csak egy kapufára futotta. A mérkőzés végére teljesen ellaposodott a játék. A látottak alapján igazságos eredmény született.”

Utolsó találkozónkat a svájci fővárosban rendezték, a csoportgyőztes Young Boys nagyon simán, 4:0-ra nyert, igaz három gólt emberelőnyben értek el, miután Hegyit kiállították a 67. percben.

A Haladás bár jól kezdte a sorozatot, végül az utolsó helyet szerezte meg. A Young Boyst a kilencvenes években anyagi nehézségek gyötörték, előfordult, hogy kiestek az élvonalból. Az ezredforduló után ismét élcsapattá emelkedtek, az elmúlt két évben megnyerték a bajnokságot.

A DAC lett a második, a szerdahelyiek a kilencvenes évek közepéig az élmezőnyhöz tartoztak, az első önálló szlovák ligában bronzérmesek lettek. Az évtized közepére lehanyatlottak, de Világi Oszkár felvidéki üzletember segítségével napjainkra megint élcsapattá váltak, tavaly ezüstérmesek lettek.

A Norrköping egy évvel később bajnoki címet nyert, amit 2015-ben tudott megismételni, közte megesett, hogy búcsúzni kényszerültek a svéd élvonalból.

A rendszerváltást követő években az UEFA átszervezte versenysorozatait, több kupa megszűnt (Mitropa, KEK). A Haladás kétszer is eljutott a kupadöntőbe, de ez nem járt külföldi szerepléssel, a következő megmérettetésre huszonegy évet kellett várni.