1919media

1919media

1919media

Kell-e álomcsapat? [szerkesztői jegyzet]

2024. január 28. - Jakus Barnabás

Az egykoron tekintélyes, mára a Nemzeti Sport mellékletévé zsugorodott Képes Sportnál cikksorozatot indítottak, minden hétvégén két magyar futballcsapat álomtizenegyét állítják össze.

52adbd974f25a2180_1.jpeg

A január 27-i számban a Szombathelyi Haladásra került sor, a végeredmény pedig finoman szólva hümmögős, kíváncsi lennék a Hali-történészek és olyanok véleményére, akik mondjuk a helyszínen élték át a ’67-es Haladás – FTC mérkőzést és azóta is töretlenül követik a csapatot.

Álomcsapatot összeállítani hálátlan feladat. Kinek az álma? Mi alapján? Mi rangsorol? Hogyan vessük össze például Ifjabb Kulcsár Ferencék csapatát Németh Márióék korosztályával? Vagy Tölgyesi Józsefet Guzmics Richárddal? A futball rengeteget változott az elmúlt évtizedekben, még a legélesebb szemű szakértőknek is feladná a leckét, hogy akkor ki is a jobb. Vagy döntsön a meccsszám? A válogatottság? Egész mást jelentett az 1950-es években bekerülni a nemzeti csapatba, mint mondjuk 2014-ben Pintér Attila szövetségi kapitánysága alatt.

Az álomtizenegy megalkotása esetünkben azért is nehéz feladat, mert nekünk történelmünk van. Kerületi bajnoki címekkel, országos amatőr bajnoki címmel, 64 NB I-es szezonnal, kupadöntőkkel, Nehru-kupával (és akkor kispestiekről ne is beszéjünk, megtették ők.) Mit szóljon ehhez jópár élvonalbeli csapat?

Álomcsapat összeállításával jó tíz éve megpróbálkoztunk itt az oldalon, a követők (a szurkolók) bevonásával, posztonként kellett „lájkolni”, és akik a legtöbbet kapták, azok kerültek be. Az eredmény olyan is lett, látszott, hogy a facebook olvasótáborunk közül sokkal többnek volt ismerős Rajos Gábor, mint mondjuk Nagy József, értelemszerűen arra fog szavazni, akit látott játszani, akihez köti személyes élmény.

Az ötlet megtetszett a Vas Népének, de ők a transzparencia helyett (nálunk látni lehetett a voksok számát) másképp vonta be a szurkolókat, emailben kellett elküldeni a neveket, ebből született egy végeredmény.

vn_alom.jpg

A korábbi tapasztalatokat levonva 2020 elején az évtized álomcsapatát készítettük el a szurkolókkal közösen. Ez már egy kézzelfoghatóbb, jobban lehatárolt időszak, utólag visszanézve a félszezonos Rui Pedro helye kevéssé tűnik indokoltnak, akkor már inkább KisKokó.

A címben feltett kérdésre válaszolva, az álomcsapat ugyanolyan szubjektív kategória, mint a legenda vagy a közönségkedvenc. Lehet róla beszélgetni, vitákat folytatni, de ekkora időtávlatban ez inkább már érzelmi lesz, és nem szakmai. Hogyan döntsön Hegedüs Péter és Szarka Zoltán között az, aki meg sem született, amikor ők ketten parádéztak a Hali kapujában?

Ha engem kérdeznének, hogy számomra milyen az álomcsapat, a koromból kifolyólag jó szívvel azokat tudnám mondani, akiket én láttam hétről hétre parádézni, de ez meg tiszteletlenség lenne olyanok előtt, akikről sejtem, hogy a maguk idejében mekkora klasszisok lehettek.

Ebből következően, ha mindenáron álomcsapatot szeretnénk összeállítani, érdemes lenne jól elhatárolható időszakokra lebontva megtenni, például a 2004-2019 között, előtte 1991-től a kétezres évek közepéig stb.

Még szerencse, hogy ilyen dicső múltunk van. Lehet, hogy a 2020-as évek kapcsán még nehezebb lesz majd álomcsapatot összeállítani…

A bejegyzés trackback címe:

https://1919media.blog.hu/api/trackback/id/tr4918313277

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása