1919media

1919media

Haladás International VI. rész – 2009: Európa Liga

2020. május 02. - Jakus Barnabás

Száz évvel ezelőtt vívta első nemzetközi labdarúgó mérkőzését a Haladás. Ennek apropóján új cikksorozatot indítunk, melyben végigjárjuk, milyen eredményeket ért el külföldi csapatok ellen a Hali. Következzék a 2009-es Európa Liga szereplésünk.

A 2008/09-es bajnokságban történelmi tettet hajtott végre a Szombathelyi Haladás, a csapat újoncként bronzérmet szerzett, erre a magyar futball elmúlt százhúsz éve során senki más nem volt képes. A Hali így 1988 után visszatért a nemzetközi porondra, és kiemeltként várhatta első ellenfelét az Európa Liga selejtezősorozatában.

Néhány szót az EL-ről: ezt a tornát 2009-ben indították el, az UEFA Kupa és az Intertotó Kupa összevonásával jött létre. A főtáblára összesen 64 csapat kerül, a nemzeti bajnokság/kupa presztízse dönti el, mely kluboknak kell selejtezősorozatban részt venni és kik kerülnek egyből a csoportkörbe.

Fontos szabály lett a nemzetközi mérkőzésekkel kapcsolatban az, hogy hivatalosan csak ülőhelyekre lehet jegyet adni, tehát azokat a szektorokat, ahol nincsenek székek, nem lehet használni. Mivel a Rohonci úti Stadionban csak a tribünön voltak ülőhelyek, a szurkolók segítségével először székeket kellett felszerelni. Ennek köszönhetően összesen körülbelül 5.500 főre nőtt otthonunk UEFA kapacitása.

83999486755a63e2f88f66_1.jpgRohonci út, a ráncfelvarrás után

Az első körben a kazah bronzérmes FC Irtysh Pavlodar csapatával kerültünk össze. Az odavágót 2009. július 2-án rendezték Szombathelyen. Csapatunk a Rózsa - Schimmer, Guzmics, Kuttor, Tóth P. - Molnár, Vörös, Rajos - Oross, Kenesei, Maikel összeállításban futott ki a pályára. A kilátogató mintegy négyezer szurkolónak a 75. percig kellett várnia az első gólra. De az parádésra sikeredett, Kenesei Krisztián 29 méterről bombázott Rikhard kapujába.

Kenesei Krisztán gólja a hazai mérkőzésen

Ennek köszönhetően egygólos előnnyel mehetett Kazahsztánba a Haladás. A csapat gépe Pozsonyból indult és a donyecki tankolással együtt 12 órás repülést követően landolt Asztanában, majd onnan még 250 kilométert kellett buszozni Karagandáig. Ez a település 400 kilométerre fekszik Pavlodartól, de az Irtysh stadionját nem hitelesítette az UEFA.

pfdd19cbc27b90bda8e8a6b224b72c296_1.jpgBeszállás közben a csapat. További fotók az útról itt

A visszavágóra nyolcezren látogattak ki, a Halit hat szurkoló kísérte el, akik a stadion VIP szektorában kaptak helyet. Érdemes elolvasni az úti beszámolójukat. Csertői Aurél a Rózsa – Schimmer, Guzmics, Kuttor, Tóth P. – Molnár, Vörös, Rajos – Oross, Kenesei, Maikel kezdőt állította ki. A kazahok igyekeztek hamar gólt szerezni, két nagy helyzetük még kimaradt, de a 19. percben már náluk volt az előny. Nem kellett sokat várni a Haladás egyenlítésére, Kenesei szabadrúgását Kuttor fejelte be a 24. minutumban. Tíz perccel később megint az Irtysh örülhetett, Yurin közeli góljával 2-1-re módosult az állás. Több találtat már nem esett, így mivel mi idegenben is betaláltunk, továbbjutottunk. Elvesztettük viszont Kenőt, akit az 54. percben csúnyán felrúgtak, kézközépcsonttörést szenvedett.

p1fc4c90c7c2adb18b6b273447d1ee2e9_1.jpgCsapatkép az indulás előtt. További fotók az útról itt

A második körben a svéd IF Elfsborg csapatát kaptuk, az odavágót július 16-án tartották a Boras Arénában. A Halit több mint száz szurkoló kísérte el, indult különbusz, de akadtak, akik autóval tették meg a több mint ezerötszáz kilométeres utat. Csertői Aurélnak nehéz dolga volt a kezdő összeállításával, ugyanis sérülés és betegség nem számíthatott Keneseire, Rajosra és az időközben eligazolt Vörös Péterre sem. Kezdőcsapatunk: Rózsa - Schimmer, Guzmics, Kuttor, Tóth P. - Molnár, Irhás, Iszlai - Nagy G., Oross, Skriba. Csereként beállt az akkor mindössze 16 éves Ugrai Roland.

p8d4b1013b07ceb7e1a314a823c7e04d3_1.jpgNiiiincs oly erőőő... Boras Aréna jellemzően a Haladás szurkolóktól zengett. Meccsfotók itt

Az első félidőben még tartottuk magunkat, aztán a 61. percben megszerezte a vezetést a hazai csapat. A hajrára elfáradt a Haladás, az utolsó percekben még kétszer betaláltak a svédek, így magabiztos 3:0-s előnyről várhatták a folytatást.

A Hali eddigi utolsó nemzetközi tétmérkőzését 2009. július 23-án vívta. Csapatunk a Rózsa – Schimmer, Guzmics, Kuttor, Tóth P. – Molnár, Iszlai, Irhás – Nagy, Oross, Skriba összeállításban állt ki, és bár igyekezett mindent megtenni a gólszerzésért, a mérkőzés 0:0-s döntetlennel ért véget.

p0d36bb38cb1547384a859a12bc4507cc_1.jpgGaléria a visszavágóról itt

Az elkövetkezendő tíz évben egyszer sem ért el olyan eredményt a Haladás, amely alapján kvalifikálhatta volna magát valamely európai versenysorozatba. Ugyanakkor nem maradtunk nemzetközi mérkőzések nélkül, következő (záró) cikkünkből kiderül többek között az is, hogyan vertük meg a Werder Brement és a Sampdoriát.