1919media

1919media

Haladás International III. rész – 1975: KEK

2020. április 29. - Jakus Barnabás

Száz évvel ezelőtt vívta első nemzetközi labdarúgó mérkőzését a Haladás. Ennek apropóján új cikksorozatot indítunk, melyben végigjárjuk, milyen eredményeket ért el külföldi csapatok ellen a Hali. Mostani epizódunkban a ’75-ös KEK szereplésünket mutatjuk be.

Negyvenöt évvel ezelőtt, 1975. május 1-én vívta fennállása első Magyar Kupa fináléját a Haladás. Az Újpesti Dózsa elleni találkozón kétgólos előnyről kapott ki a csapat, mivel azonban a lilák megnyerték a bajnokságot is, a Hali indulhatott a Kupagyőztesek Európa Kupájában.

Ezt a tornát kifejezetten a kupanyertes klubok számára indította az UEFA, először az 1960/61-es idényben. Rangját tekintve nem sokban maradt el a Bajnokcsapatok Európa Kupájától. Utoljára 1999-ben rendezték meg, az aktuális kupagyőztesek napjainkban az Európa-Ligában indulhatnak.

A Haladás fennállása első nemzetközi tétmérkőzését 1975. szeptember 17-én vívta, méghozzá a máltai kupában diadalmaskodó Valletta FC ellen. Akkorra már elkészült az új Rohonci úti stadion, ahová aznap 18 (egyes források szerint 20) ezer néző látogatott ki. Csapatunkat a Békei – Fischer L., Horváth Á, Kereki, Kiss – Halmosi Z, Fedor, Szabó S. – Farkas, Király F, Horváth Z. összeállításban küldte pályára Sárosi vezetőedző, és Fedor révén már a 3. percben megszereztük a vezetést. A MÁV akkori vezérigazgatója (a Haladás ekkor még a vasút csapata volt), Urbán Lajos a gól után rövid táviratot küldött: „Egyem a szíveteket. Aláírás: Urbán Lajos sk.”

Az új stadion, mely 1969 és 1974 között több ütemben épült fel

A második félidőben a Haladás gólfesztivált rendezett, melyet Fedor Sándor nyitott a 46. percben, majd sorra ünnepelhetett a húszezres szurkolótábor: 49. percben 30 Horváth Árpád találatával, 68. perc Király Ferencé volt a negyedik, 74. perc Farkas László 50, Halmosi Zoltán rúgta a hatodikat. A végeredményt Horváth Árpád állította be: 7:0-ra nyert a Szombathelyi Haladás.

A visszavágóra szeptember 30-án került sor Máltán, ahová hatvan szurkoló kísérte el (menetrend szerinti MALÉV géppel) a Halit. Köztük volt Bejczi Imre, a Szombathelyi Húsipari Vállalat vezérigazgatója is, aki néhány szál kolbásszal ajándékozta meg a helyieket. A szombathelyi küldöttség idegenvezetője a legendás tréner, Guttmann Béla volt.

Az első kellemetlen meglepetés a stadionban érte a Haladást, ott ugyanis nem volt fű, csak salak. A találkozót a hagyományos szerdai nap helyett kedden rendezték, a kezdési időpont 16:37 volt. A mérkőzésről élő tudósítást ígért a Magyar Rádió, Takáts Árpád riporter a kezdősípszó előtt három órával már a stadionban kereste a közvetítőállást, amit meg is talált, viszont az összes vezeték el volt vágva.

A máltai aréna, ahol nem csak a talaljjal volt gond (a fotó 1971-es)

Takáts visszament a hotelba, hogy telefonon értesítse a Magyar Rádiót a helyzetről. Ekkor kiderült, hogy a szálloda tulajdonosáé a stadion is, aki direkt vágta el a kábeleket. Közölte, hogy csak akkor engedi az élő közvetítést, ha a riporter ott helyben fizet neki ezer dollárt. Takátsnál két dollár sem volt, így végül a Szív küldi című műsort ismételte a rádió a meccs helyett. A riportert a stadionba is nehezen engedték vissza, a meccsjegyet is ki akarták fizettetni.

Csapatunk a Békei – Fischer L., Horváth Á, Kereki, Kovács – Halmosi Z, Fedor, Kulcsár – Szabó S, Farkas, Horváth Z. összeállításban állt ki. Kereki Zoltán góljával a 22. percben megszereztük a vezetést, a 75. minutumban Giglio Tony egyenlített. Összesítésben 8:1-es eredménnyel jutottunk tovább, jöhetett egy régi ismerős: a Sturm Graz.

1975. október 22-én rendezték a nyolcaddöntő odavágóját a gráci Bundesstadionban. A Haladás összeállítása: Békei – Fischer L., Horváth Á, Kereki, Kiss – Halmosi Z, Fedor, Kulcsár – Szabó S, Farkas, Király F. Gól nélküli első félidőt követően az 55. és 67. percben is betaláltak az osztrákok, így a Sturm kétgólos előnyből várhatta a folytatást.

Belépő az odavágóra

November 5-én, szerdán 12:30-kor került sor a visszavágóra. A találkozó miatt aznap rövidített órák voltak a szombathelyi iskolákban, a meccsre 16 (más források szerint) 20 ezren látogattak ki. Sárosi mester néhány helyen változatott a gráci kezdőhöz képest (Békei – Fischer L., Horváth Á, Kereki, Kiss – Halmosi Z, Fedor, Kulcsár – Szabó S, Farkas, Király F), de már az ötödik percben át kellett szerveznie csapatát. A vendégek Steiner nevű spílerének brutális belemenője következtében Fedor Sándornak eltört a bokája. Helyén Kulcsár Ferenc folytatta. A török bíró, Babacan Doğan nagy megdöbbenésre nem állította ki a Sturm védőjét.

Fedor Sándor, már pályaedzőként (1987). Két gólt lőtt a Vallettának, a Sturm ellen korán megsérült

Az 51. percben Horváth Árpád találatával a Haladásnál volt az előny, de a második gólt nem sikerült rárúgni. A lefújás előtt Gernot egalizált, így a Hali összesítésben 3:1-es vereséggel búcsúzott a sorozattól. A Sturm a következő körben esett ki, oda-vissza kikapott az Eintracht Frankfurttól.

A Haladás következő nemzetközi megmérettetésére hat évvel később, 1981/82-ben került sor, akkor a Mitropa Kupában szerepelt csapatunk. Erről szól majd sorozatunk IV. része.