1919media

1919media

Haladás International: I. rész – Az 1920-as évek

2020. április 27. - Jakus Barnabás

Száz évvel ezelőtt vívta első nemzetközi labdarúgó mérkőzését a Haladás. Ennek apropóján új cikksorozatot indítunk, melyben végigjárjuk, milyen eredményeket ért el külföldi csapatok ellen a Hali. Az első részben a húszas évekbeli, jellemzően osztrák csapatok ellen vívott összecsapásokat mutatjuk be.

1920. május 30-án a Városligeti pályán 1000 néző előtt rendezték meg a Haladás Sport Osztály és a Deutscher Fußball-Club Prag közötti összecsapást, melyet egy nullás első félidőt követően 4:0 arányban a Hali nyert. Góljainkat Kertész, Marth és Gabrosek szerezték. Az ellenfél csapatot 1896. májusában alapították prágai német zsidók. Aszázadfordulóra a kor egyik legerősebb gárdájává vált a DFC. Ugyan Prága az Osztrák-Magyar Monarchia része volt, 1903-ban mégis a német bajnokságban indultak, több játékost adtak az osztrák válogatottnak. Később regionális bajnoki címeket nyertek, majd a Monarchia felbomlását követő években magyar és osztrák csapatokkal vívtak barátságos meccseket. A Haladás sima győzelme azért is nagy szó, mert a kor legerősebb vidéki egylete, a Szombathelyi AK (későbbi Sabaria) csak 3:2-re verte a kék-fehér prágaiakat.

1939-ig a csehszlovák ligában szerepeltek, majd betiltották a klubot. 2016-ban újjáalakultak, azóta főként utánpótlás-neveléssel foglalkoznak.

A Városligeti pálya. Ez elsősorban a Szombathelyi AK otthona volt, saját stadionja elkészültéig itt vívta meccseit a Haladás

1921. május 7-én, szintén a Városligetben a Grazer AC csapatát fogadtuk. A vendégek Baumgartner hibájából szerezték meg a vezetést a 44. percben. A második félidőben már jobb teljesítményt nyújtott a Haladás, négyszer is bevették a gráciak kapuját. A Grazer Athletiksport-Klubot 1902-ben hozták létre, legsikeresebb időszakát a kétezres évek környékén élte, két kupát és egy bajnoki címet nyertek. Ebben az időszakban játszott nálunk Halmosi Péter, aki 17 mérkőzésen 3 gólt ért el. 2012-ben csődbe mentek, 2014-ben újjászerveződtek, tavaly feljutottak az osztrák második ligába.

A másik gráci csapattal, a Sturmmal többször is összecsapott a Haladás az elmúlt évtizedekben: 1975-ben találkoztunk a KEK-ben, a 2010-es években pedig többször meghívtak minket felkészülési meccsekre. Első alkalommal 1927. április 18-án meccselt egymással a két gárda. Ekkorra már elkészült a Rohonci úti pálya. Gabrosek 20. és 30. percben szerzett góljával már 2:0-ra vezettünk a félidőben, de a második játékrészben egyenlíteni tudtak a vendégek. A Sturmot 1909-ben alapították, először csak a negyvenes évek elején jutott az élvonalba. Azóta összesen három bajnoki címet nyertek, legutóbb 2011-ben.