1919media

1919media

1919media

Számvetés [Szerkesztői Jegyzet]

2018. október 02. - Jakus Barnabás

Nagy érdeklődés övezi mostanság a Haladást a média részéről. A vaol.hu hasábjain a klubhonlap főszerkesztője balhézós drukkerekről ír, míg a nyugat.hu-n R./R. arra keresi a választ, miért szar a helyzet. Én meg arra gondoltam, érdemes végignézni, miken ment át a Hali, mióta Illésék kezében van a gyeplő.

haladaspaks-26_1.jpg

Három és fél évvel ezelőtt, 2015 áprilisában nagy változások zajlottak a Haladásnál. Miközben az olasz légiósokkal teletűzdelt, Szentes Lázár vezette csapat történelmi pofonokba szaladt bele (0:7 a Videoton, 0:3 a Ferencváros ellen) és tűnt egyre távolibbnak a bennmaradás, addig a futballklub tulajdonosi háttere hosszú tárgyalássorozat után átalakult. Átvette az irányítást a Halmai Gábor (bár ő inkább az akadémiával foglalkozik jórészt) és Illés Béla nevével fémjelzett Halmill Kft.

I. Minden kezdet nehéz (2015. április – május)

Illésék első jelentős akciója Szentes Lázár leváltása volt. Ezzel a lépéssel egyébként egyetértettek a szurkolók, az utóddal már kevésbé. Hiába cikkeztek a sportportálok Mészöly Gézáról, Kis Károlyról, Pintér Attiláról vagy Véber Györgyről, végül házon belüli megoldás született, az akadémián tevékenykedő Kuttor Attila ült le a kispadra. A félig megszűnt Lombard Pápa tíz perc elteltével már 2:0-ra vezetett, míg az anyagi problémákkal küszködő, Artner Tamás vezette Dunaújváros 1:4-re nyert a Rohonci úton. A meccset követően egyébként három játékost kitettek a keretből (Rózsa, Iszlai, Halmosi), mert megölelték a vendégek edzőjét. Az egykori szombathelyi tréner nevét a publikum is skandálta a találkozó végén, válaszul valaki felhangosította a zenét… A klubvezetés döntött, megköszönték Kuttornak az eddigieket, és felkérték Mészöly Gézát, hogy tartsa benn valahogy ezt a mentálisan széthullott brigádot. Maradt erre négy meccse.

Már a Győr elleni vereség alkalmával látni lehetett bíztató jeleket, hogy tud ez a csapat harcolni. A két hazai bajnokin megszerzett hat pont végül elégségesnek bizonyult az NB1-es tagság meghosszabbításához.

gaal-balint_1.jpg

2. Másfél boldog év (2015. június – 2016. december)

A klubvezetés tisztában volt azzal, hogy a keretet meg kell erősíteni, ha nem akarnak ilyen „élményeket” ismételten átélni. Ráadásul átalakult a bajnokság is, a résztvevők létszáma tizenkettőre csökkent. Illésék kidolgoztak egy hároméves koncepciót, aminek a vége nemzetközi kupaszereplés kivívása lett volna. Sajnos ezt a tervet a szurkolók nem ismerhették meg részletesen, pedig bizonyosan tanulságos olvasmány lenne. Mészöly Gézát például ez győzte meg arról, hogy folytassa (vagy inkább vágjon bele) a munkáját.

A vérátömlesztésre a forrást a névszponzor Swietelsky, illetve az MLSz adta, ugyanis a légiósokra és a fiatalokra vonatkozó ajánlások betartása esetén igen magas honoráriumot kaptak a klubok meccsenként. Ráadásul kezdett körvonalazódni, hogy Szombathelyen valóban új stadion fog épülni, a Rohonci út is a 21. századba lép. Ez is plusz vonzerőt jelentett.

Július végére a védelmet sikerült rendbe rakni. Király Gábor, Bosnjak Predrag valamint Stef Wils nemcsak a játéktudásukkal segítették a csapatot, hanem a személyiségükkel is. Lelkiismeretes munkavégzésükkel, hozzáállásukkal példaképként szolgáltak a fiatalok előtt.

A középpályán és a támadósorban már akadtak olyan posztok, amikre nem sikerült a kiszemelteket megszerezni. Ante Batarelo, Gosztonyi András, Ugrai Roland vagy Popin sem tudott hosszabb ideig megragadni a kezdőben.

2015 őszén minden előzetes várakozást felülmúlóan szerepelt a Haladás. Köszönhetően főleg a stabil és jól működő védekezésének, a góllövés nehezebben ment. Németh Máriót érdemes azért kiemelni, találatai sok pontot hoztak a csapatnak.

Fél év után látszott tehát, hogy ebben az NB1-ben a dobogó egyáltalán nem elérhetetlen, a Ferencvárost és (az akkoriban még épp gyengélkedő) Videotont leszámítva nincs sok különbség a klubok között. Attól függ, mennyire mély a keret, a sérülések, illetve eltiltások miatt kieső alapembereket hogyan lehet helyettesíteni.

Télen három új játékos érkezett. A fiatal Gyürki Gergő, a támadósorba Williams, míg a középpályára Kovács Lóránt. Sűrű tavasz várt a csapatra, ráadásul sorra dőltek ki a kulcsemberek, és közben megkezdődtek a munkálatok a Rohonci úton, így ideiglenesen Sopron lett a hazai mérkőzések helyszíne.

Apropó Sopron. Sajnos kevés alkalommal jutottam el ekkoriban a hazai meccseinkre, de a saját tapasztalat és a szurkolói vélemények szerint ezt a „kiküldetést” a lehetőségeihez mérten tisztességesen megszervezte a klubvezetés. Ingyenes vonatot és buszt biztosítottak, egyedül ez a sörrendelet (nem lehetett egy időben italt felvinni a lelátóra) váltott ki némi ellenszenvet, jogosan.

Április végén így is volt esély arra, hogy a csapat fellépjen a dobogóra. Sajnos az i-re nem sikerült feltenni a pontot, de így is remek eredményt ért el a Haladás. Nagy várakozással tekintettünk az új szezonra, hátha sikerül még előrébb lépni. Úgy nézett ki tehát, hogy ez a tehetséges fiatalokból, minőségi légiósokból és rutinos klubikonokból álló kezdő alkalmas lehet magasabb célok elérésére, már csak tovább kellene mélyíteni.

2016 nyarán az új igazolások már (Polgárt és Hidvégit leszámítva) a középpályára és a támadósorba érkeztek. A legtöbbet a külföldiektől vártunk: a holland Ars és Overgoor említésre méltó nemzetközi tapasztalattal rendelkeztek, míg Ezequel Calventét a fél NB1 elől sikerült elhappolni. Ennek a szöges ellentétét kaptuk tőlük. A két Sjoerd már augusztusra kikopott a kezdőből, a spanyol játékos ősszel egy percet sem töltött a pályán, megsérült a rajt előtt.

Gyengén kezdtünk, de augusztusra összeállt a csapat. A drága légiósokat simán kiszorították a saját nevelésű, NB2-ből visszatérő fiatalok: Rácz és Hegedűs. A támadósorban Williams és Gaál villogott. A gólszerzéssel sem volt gond, az említett hónapban négy győzelmet arattunk, kilenc találatot ünnepelhettünk.

dsc-3726-jpg_1.jpg

A Ferencváros elleni októberi győzelem jelentette a csúcsot. Az elmúlt évek legintenzívebb húsz percét produkálta a Haladás, három kapufával, Dibusz bravúrokkal. (Manapság egy hónapra jut ennyi kapura lövés…). A második helyen állt a Hali ekkor. És úgy nézett ki, hogy nem kell nekünk ellenfelet választani a stadionavatóra, majd az UEFA sorsol nekünk.

Ám a folytatásban a keretben és a háttérben is megjelentek a gondok. Sérüléshullám miatt decemberre elfogyott szinte a csapat, ezzel párhuzamosan a győzelmek is elmaradoztak, nagyon fájó az érdi kupabúcsú. A főszponzor Swietelskynél lecserélték a teljes vezérkart, illetve a támogatási szerződéseket is módosították.

3. Baljós árnyak (2017. tavasza)

Jól jött ez a kapott pénz. Mondta Mészöly Géza, miután a klub értékesítette a két legpiacképesebb labdarúgóját: Hegedűs János Felcsútra, Gaál Bálint a Vasashoz igazolt. Az érkező oldalon Mészáros Karol mellett Gajdos Zsolt, Devecseri Szilárd és Jancsó András öltött (újra) Haladás mezt.

Még ez a meggyengült keret is a negyedik helyen állt április közepén. Itt főleg Williamset érdemes kiemelni, illetve Jancsó Andrást, aki az (kapust leszámítva) összes poszton megállta a helyét. Májusban, a biztos bennmaradás tudatában (és megint sérülések miatt) nem jöttek az eredmények, négy meccsből hármon kikaptunk, ráadásul a játék is hagyott maga mögött kívánnivalót. Látszott, hogyha a nyáron nem érkezik néhány minőségi igazolás, itt még bajok is lehetnek.

4. Valahogy maradjunk benn (2017. nyara - ?)

Tavaly nyáron az alapemberek közül Iszlai Bence távozott egyedül, de ha idevesszük Hegedűst és Gaált, akkor kijelenthető, hogy három kulcsembert kellett volna pótolni.

Alacsonyabb osztályból érkező, és/vagy lejárt szerződésű labdarúgók kerültek a csapathoz, a vezetőség velük, illetve a fiatalokkal kívánta orvosolni az említett problémát. Az eredménysor ismert. A Felcsúttól elszenvedett 1:5-ös vereség után Mészöly Gézát menesztették, de a koncepción nem változtattak, sőt. Házon belüli megoldás mellett döntöttek (pedig ez ugye Kuttornál sem vált be), és az akadémia vezetői székéből érkező Pacsi Bálinttal maradt az erőteljes fiatalítás.

De hiba lenne mindent az ifik nyakába varrni. Ahogy az akkori szerkesztői jegyzetben leírtam, nem ők az elsőszámú felelősök. Ügyes, tehetséges labdarúgókról van szó, kívánom, hogy vigyék sokra. Irreális azonban tőlük elvárni, hogy a hátukon vigyenek egy teljes csapatot. Ne az életkor, hanem az edzésmunka és a mutatott teljesítmény alapján álljon össze a kezdő!

Egyértelműen a vezetőségé volt itt a felelősség, az elmaradt erősítések (abban az esetben, ha a klub anyagi lehetőségeit figyelembevéve jobban ki lehetett volna vitelezni) és a hibás koncepció (túltolt fiatalítás az MLSz juttatások reményében) miatt. Pacsival az eredmények nem javultak, sőt a játékunk még kilátástalanabbá vált.

Novemberig húzta a kispadon. A távozására a stadionavató napján került sor, mely ráadásul a születésnapja is volt. Erre azért illett volna odafigyelni, elvégre egy olyan emberről van szó, aki gyermekkora óta Hali-szurkoló.

Az új edzőnek Egervári Sándort (nemet mondott), majd Supka Attilát akarta a vezetőség, de ő nem tudott eljönni Szegedről. Így került Szombathelyre a felvidéki Hipp Michal. A tapasztalt szakember egyből átlátta, mi az oka a gyenge szereplésnek: hiányzik a középső korosztály, szélsőséges a keret. A csapatból kihozta a legtöbbet, ugyan a Balmazújvárostól kikaptunk még, de megvertük a három legértékesebb kerettel rendelkező NB1-es csapatot: a Fradit, a Felcsútot és a Vidit. Ebben az új aréna is szerepet játszott azért, de szerintem nem sok szurkoló gondolta volna, hogy Hipp és a csapat ilyen rövid idő alatt és ilyen ellenfelekkel szemben vissza tudja hozni a reményt.

19_haladas_nemzeti_sport_torok_attila-780x425.jpg

A téli szünetben Hipp három játékossal szerette volna bővíteni a keretet, minden posztra hozott volna 1-1 új arcot. Ez részben sikerült csak, Mészáros Karol kivásárlása mellett B-opciós megoldásként került Szombathelyre Kolcák és a hamar megsérülő Rabusic.

A tavaszunk rapszodikus volt, elsősorban a keret hiányosságai miatt. A májusi meccseken világosan látszott, hogy kell a minőség a csapatba, mert különben megint hasonló szezon vár ránk.

Ám a nyáron ezt az indokolt és várt vérátömlesztést nem sikerült kivitelezni. Sőt, meg merem kockáztatni, tovább gyengültünk. Wils és Williams a legértékesebb veszteség, a játékuk mellett a személyiségük, öltözőbéli szerepük miatt is. Úgy küzdöttek a Haliért, mintha a Rohonci úton nőttek volna fel. Kiss Tamást Hipp feje felett adták el az edző beszámolója szerint.

Az érkezőkkel kapcsolatban a felvidéki mester leadott egy ötös listát, hogy kiket látna szívesen a csapatnál. Ebből csak Priskint és nagy unszolásra Gaált sikerült megszerezni. A többiek ingyen vagy kölcsönbe jöttek, az NB2-be kiesett csapatoktól.

Megint egy lyukas kerettel mentünk neki a bajnokságnak, amit az eltiltások és a sérülések tovább súlyosbítottak. Szinte soha nem tudtunk egy olyan kezdővel kiállni, amikor mindenki a maga saját posztján játszhat. Halmosinak és Bosnjaknak nincs igazán alternatívája, és a sort tovább lehetne folytatni… A vezetőség az edzőváltással próbálta megoldani ezt a helyzetet. Horváth Ferencre talán eddigi pályafutása legnehezebb feladata vár.

Summa-summarum: az Illés-korszakot illetően az első másfél évvel kapcsolatban nincs sok kivetnivalóm, egyedül a 2016-os nyári igazolásoknál lehetett volna egy kicsit jobban odafigyelni a drága légiósokra. Úgy nézett ki, hogy tartható az a cél, hogy mire elkészül az új sportkomplexum, ott legyünk a dobogón.

Az elmúlt egy év azonban már nem ilyen pozitív. Sajnos nem látok semmi tudatosságot a klubnál. Félévente edzőt váltva küzdünk a bennmaradásért, nemigazán sikerül megerősíteni a keretet, az akadémiáról kikerülő tehetségek elsőszámú felvásárlója pedig a Felcsút. A legutóbbi, szurkolókkal kapcsolatos akciókat (kikapcsolt televízió a büféknél, feszültségkeltő cikk, stb…) pedig elítélem, semmi szükség rá.

Jövőre lesz 100 éves ez a klub. Méltóbb évfordulót érdemelnénk. Mindörökké Haladás!

(f.: haladas.hu, nemzetisport.hu)

A bejegyzés trackback címe:

https://1919media.blog.hu/api/trackback/id/tr9914278253

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása