1919media

1919media

1919media

Szurkolók vs. MLSz

2016. március 03. - Jakus Barnabás

  A Haladást, mint visszaesőt, 250 000 forintra büntették, szurkolói ugyanis, legalábbis a FEB (MLSz Fegyelmi Bizottsága) szerint, szidták a Diósgyőrt, illetve műanyag poharat dobáltak a pályára. A büntetéssel kapcsolatban facebook oldalunkon ki is alakult egy kisebbfajta szócsata. Ezért gondoltuk, hogy megvizsgáljuk kicsit közelebbről a szurkoló-klub-MLSz viszonyt.

A költői kérdés a 442 magazin főszerkesztőjének, a korábban Felcsúton dolgozó Szöllősi Györgynek szólt, aki szerint már nincs szükség igazi futballszurkolókra, helyettük futball-turistákkal kell megtölteni a lelátót

  Az sajnos egy tény, hogy ma Magyarországon a futballszurkolókat bűnözőként kezelik. Elég csak belegondolni, mekkora nehézségek árán lehet belépőjegyhez jutni. A Rohonci úton ahányszor egy kicsit többen (3-4000 ember) voltak az átlagosnál, a beléptetőrendszer összeomlott, számtalan alkalommal a szurkolók nagy része, már aki nem adta fel, és kivárta a hosszú sorokat, csak 20.-30. perc környékére jutott be. A tavalyi szezonban (2014/15) a labdarúgó szövetség kötelezővé tette a szurkolói kártyát, amitől a rendszer felgyorsulását, és a nézőszám emelkedését várták. Azonban pont az ellenkezője következett be. A Haladásnál az átlagnézőszám évtizedes mélypontra süllyedt, bár ebben a csapat szereplése is vastagon benne volt. Az ősz végére a klubvezetés kapkodva próbálta különböző kedvezményekkel visszacsalogatni a szurkolókat, de a decemberi Kecskemét elleni meccsre így is csak 500-an voltak kíváncsiak. Az MLSz belátta, jelen formájában a szurkolói kártya életképtelen, ezért a klubokra hárították a döntést, hogy ha akarják, felfüggeszthetik annak használatát. Az nb1-es csapatok közül szinte mindenhol úgy döntöttek, hogy nem kell a kártya, kivéve a Ferencvárost, az egy speciális eset.

Haladás-ZTE 2009 május. 12500 néző, fantasztikus hangulat, lelátói atrocitások nélkül

  Ám aki azt gondolná, hogy a kártya felfüggesztése egy kezdeti lépés lenne a labdarúgó szövetség részéről a szurkolókkal való viszony rendezésére, annak sajnos csalódnia kell. Azon klubokat ugyanis, akiknél még van hangulat, szurkolás a meccseken, rendszeresen sújtják többszázezres büntetésekkel. A Halit például büntették már meg azért is, mert a lefújás után (!) méltóképpen akartak elbúcsúzni a stadiontól. Most meg azért kell fizetni, mert a 92. percben szerzett győztes gólt követően néhány söröspohár berepült a pályára, illetve, hogy a szurkolóink szidták a vendégeket. Nos, ilyen nem fordult elő csoportos szinten, maximum 1-2 felfokozott állapotban lévő drukker részéről.

  Szombathelyen a tulajdonosok belátták, hogy igenis számít a csapat szereplésénél, hogy tömött lelátók előtt, fantasztikus hangulatban zajlik-e a mérkőzés, vagy néhányszáz ember előtt, ahol a szurkolást néhány bekiabálás jelenti. A szurkolás ugyanis hozzátartozik a futball kultúrájához, nyugaton és bárhol a világon. Anglia jelent ez esetben kivételt, ott teljesen felszámolták a lelátói életet, a labdarúgás átment színházba. Más kérdés, hogy ott futballra emlékeztető dolgokat is látni a pályán, nem úgy mint hazánkban... Visszatérve a Haladáshoz, a Illés Béláék részéről korrekt lépésnek és remek ötletnek bizonyult, hogy az idegenbeli meccsekre szurkolói buszt indítottak, így például Békéscsabán, Felcsúton vagy Budapesten nagy létszámú Hali-tábor buzdíthatta a csapatot, aminek meg is lett az eredménye.

halitabor.JPG

Idegenben is hazai hangulatot teremtett a Hali tábor

 Azon szurkolóknak, akik valamilyen oknál fogva nem tudnak kimenni a meccsre, de szeretnék élőben követni a mérkőzést, ott lenne a TV. Vagyis ott volt a TV, amíg az MLSz meg nem reformálta a közvetítési jogokat. Csányiék ugyanis, azzal hogy az új csatorna, mely kizárólagos közvetítési joggal rendelkezik, kitalálták, hogy a fordulónkénti 6 meccsből csak 2-t adnak élőben, hátha így több néző lesz. Nem lett. Érdekes kontrasztja volt a magyar labdarúgásnak, hogy egy héttel a norvégok elleni pótselejtezőt követően a 6 meccsen összesen volt 9000(!) néző... A Haladás kifejezetten rosszul járt ezzel a lépéssel, ugyanis eddig a 22 fordulóból 5 alkalommal volt élő tv-s közvetítés valamelyik meccsünkről. Marad a körkapcsolás, vagy az online tudósítás, 2016-ban...

M4 sport, Hali meccset kis túlzással csak szökőévente közvetítenek élőben. Bezzeg a Ferencvárosét...

 A magyar labdarúgás óriási lehetőséget kapott azzal, hogy a válogatott kijutott az EB-re. Újra meg lehetne tölteni a stadionokat, de ahhoz olyan lépések szükségesek, amiket nem valószínű, hogy meg fog lépni az MLSz.

A témában ajánljuk az nb1.hu két cikkét:

http://www.nb1.hu//hirek/buntessetek-meg-ez-most-tenyleg-komoly-mlsz

http://nb1.hu/hirek/magyarorszagon-minden-nezok-ellen-van

 

A bejegyzés trackback címe:

https://1919media.blog.hu/api/trackback/id/tr378441006

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása