1919media

1919media

[TOP3] Pécsi MFC – Haladás

2021. július 31. - Jakus Barnabás

A TOP3 nevet viselő új sorozatunkban az aktuális ellenfelünkkel vívott három legemlékezetesebb, különlegesebb mérkőzést elevenítjük fel, elsőként jöjjön három pécsi kirándulásunk. Labdarúgó csapatunk ugyanis Baranya megye székhelyén kezdi meg bajnoki szereplését augusztus 2-án, hétfő este az M4 Sport kamerái előtt.

1. Az első győzelmünk: 1974. november 30.

Pécsi csapattal bajnoki mérkőzésen először az 1938/39-es másodosztály nyugati bajnokságának keretében találkoztunk, akkor a Gőzhajózási Társaság Villamostelepi Atlétikai Clubot oda-vissza fölényesen megvertük (5:2 a Rohonci úton, 4:0 Pécsett a javunkra). Ez a klub is tagja volt annak az öt helyi ipari vonatkozású gárdának (Pécsi Ércbányász, Pécsi Építők, Pécsi Bányász, Pécsi Helyiipar és a Pécsi Dózsa), amely 1973. február 15-én Pécsi Munkás SC néven egyesült.

Első élvonalbeli szezonjában (1972/1973) a 12. helyen zárt az újdonsült csapat, a Haladással a következő kiírásban találkoztak először a legmagasabb osztályban. Az első pécsi győzelmünkre nem kellett sokat várni, 1974. november 30-án győzelmet ünnepelhettünk a PVSK stadionjában.

„Farkas két góljával — Haladás-bravúr Pécsen” kezdte tudósítását a Vas Népe. „Teljesen megérdemelt, nagyon értékes győzelmet aratott a Haladás a Mecsek-alján. A szombathelyiek eddig még egyszer sem győztek a Mecsek alján, most sikerült megszakítaniuk ezt a balszerencsés sorozatot. A hazaiak kezdtek jobban, de fokozatosan feljavult a Haladás játéka és 25 perc eltelte után átvették a játék irányítását. A jól megszervezett védelem biztosan állította meg a szárnyaszegett pécsi próbálkozásokat és a középpályások remek labdákkal indították támadásba a jó napot kifogó csatárokat. A Haladás első gólja rendkívül látványos volt.

A második félidőben is továbbtartott a szombathelyi fölény. Ebben a játékrészben különösen Halmosi teljesítménye dicsérhető, aki a Haladás csapatának karmestere volt. A mérkőzés utolsó percében még növelhette volna előnyét a Szombathely. A pécsi csapat nagy csalódást keltett, nem véletlenül fütyülte ki közönsége a mérkőzés után.

A Haladás csapatából Pálinkás, Kovács, Halmosi, Farkas, Király és Németh Lajos játéka emelkedett azátlag fölé. A pécsiek közül csak Konrád és Zombori érdemel dicséretet.” – summázta a látottakat a megyei lap.

Jegyzőkönyv és osztályzatok:

2. Feljutást érő döntetlen: 2003. június 21.

A 2002/03-as másodosztályú bajnokságban a Pécsi MFC (a Munkást 1995-ben felváltotta a Mecsek) és a Haladás együtt jutott fel. A listavezető baranyaiak mögött a második helyért két vasi csapat versengett: a fénykorát élő Büki TK és a Détári Lajos által irányított Lombard FC Haladás. Az utolsó fordulóban a Hali a már bajnok pécsiek otthonába látogatott, míg a bükiek a Kaposvár együttesét fogadták.

A Mecsekalján az első félidőben nem esett gól, ellenben a bükiek megszerezték a vezetést a 27. percben Kőrösi révén. Rajczi még a lefújás előtt egyenlített, így a szünetben mindkét helyen döntetlen állt az eredményjelzőn. Az. 51. percben ünnepelhettek a szombathelyiek, Nagy révén nálunk volt az előny. Nyolc perccel később Horváth egyenlített, így ismét egál volt mindkét pályán.

A 73. percben egy büki labdavesztést követően Rajczi játszott össze Jégerrel, utóbbi találatával fordítottak a kaposváriak. Nem sokkal később Pécsett is rezdült a háló, Kincses góljával vezetést szerzett a Haladás. Márton Gábor a hármas sípszó előtt büntetőből kiegyenlített, a szombathelyiek azonban ekkor már értesültek a bükiek vereségéről, így mehetett az ünneplés a csapattal, összejött a hőn áhított feljutás!

Jegyzőkönyv és a jól játszók (végig nagy betűvel):

3. A legutolsó bajnoki győzelmünk: 2013. május 11.

Több mint nyolc éve nyertünk utoljára bajnoki mérkőzésen idegenben a pécsiek ellen. A hazaiak kispadján akkor a tíz évvel korábban gólt szerző Márton Gábor ült, míg a csak magyar, többségében saját nevelésű játékosokból álló Haladást Artner Tamás irányította. A párosítás különlegessége azonban a játékvezető volt: az MLSz és a katari labdarúgó szövetség megállapodása értelmében 1-1 bajnokira „sporit cserélt” a két ország, ennek keretében ezen a mérkőzésen Hamisz Mohammed al-Marri fújta a sípot.

A látottakat így összegezte a haladasfc.hu: „Sok hiányzóval, fiatal csapattal lépett pályára Pécsen a Haladás. Az első félidőben látszott is a megilletődöttség a játékunkon, ekkor még inkább a Pécs akarata érvényesült. Volt, amikor a szerencse, és volt, amikor Schimmer nagy mentése óvott meg minket a kapott góltól. Sok hibával játszottak a csapatok, ebben közre játszhatott a hirtelen leszakadó esőtől csúszóssá váló pálya.

A második félidőben már a Haladás játszott jobban, helyzeteink voltak, a mi akaratunk dominált, sokáig azonban úgy tűnt, hogy gólt nem sikerül szerezni. Radó a második félidő 37. percében azonban máshogy gondolta, magabiztosan lőtt Dibusz kapujába, miután a nagy sprintet levágó Gyurján pontosan passzolta középre a labdát. A második találatunknál már az „előkészítést” is magára vállalta Radó, miután a 16-oson belül buktatták, kíméletlen ítéletvégrehajtónak bizonyult.

A Haladás megérdemelten nyert, és csak most sajnálhatjuk igazán a kaposvári és a Kecskemét elleni meccset…”