1919media

1919media

1919media

Utóélet IV. rész - Megyei rangadók

2020. szeptember 03. - Jakus Barnabás

1926 óta – amióta indulhatnak vidéki klubok is a legmagasabb osztályban – az NB1-ben összesen két vasi gárda szerepelt, a Haladáson kívül az előző részben bemutatott Sabaria FC. A kétezres évek elején két környékbeli város egyesülete közel állt a feljutáshoz, a Mihalecz István vezette Büköt és a Pintér Attila által irányított Celldömölköt is kevés választotta el az élvonaltól. Nézzük, hogyan alakultak megyei ellenfeleink sorsa, milyen meccseket vívott velük a Hali!

4_megyei_rangadok.png

A kilencvenes évekig a két legmagasabb osztályban a szombathelyi egyesületeken kívül egyedül a Körmenddel vívott bajnoki tétmérkőzést a Haladás. Az akkoriban Dózsa nevét viselő klub 1979-ben került be az NB2 Nyugati csoportjába, de ott csak egy szezont töltött el. Szombathelyen 4:0-ra nyert a Hali, míg az MTE-pályán négyezer néző előtt (azóta is ez a nézőcsúcs) 4:7 arányú diadalt arattunk. Ez a találkozó a sok gól mellett arról is emlékezetes marad, hogy a 78. percben villámlás miatt félbeszakadt.

2473_1.jpgKörmendi MTE-pálya, 2012-ben

A ’79-es sikert azóta sem tudta megismételni a mára Körmendi FC néven működő együttes, a településen azóta a kosárlabda lett a meghatározó sport. Utoljára a 2013/14-es évadban játszottak az NB3-ban.

A rendszerváltást követően a megye városainak csapatai (Bük, Celldömölk, Körmend, Sárvár, Szentgotthárd, Répcelak) jellemzően a harmadik vonalban szerepeltek. Kétezerben a labdarúgó szövetség az összes osztályt átszervezte, ősszel és tavasszal kvalifikációs bajnokságok zajlottak. A Bük és a Celldömölk ezeket a furcsa ligákat sikerrel vette, így az ezredforduló elejére a másodosztályba jutottak.

d00004d1b6de25d04ac42_1.jpgAntók Zoltán, a celldömölki futball felkarolója és Pintér Attila mentora

Celldömölkön a futballélet felvirágoztatása Antók Zoltán nevéhez köthető. A Hollandiából hazatelepülő üzletember 1994-ben nyomdát nyitott a településen. Két évvel később, 1996 nyarán az üzem támogatásával a labdarúgó szakosztály önállósodott, s siker sikerre halmozott: ’97-ben megnyerték a megyei bajnokságot, ’99-ben a harminc ponttal a harmadosztályt.

2000. január elsején nagy változások mentek végbe a klubnál. Megkezdte működését a CVSE-Antók Nyomda Kft., amelyben a CVSE 5%, míg a névadó Antók Zoltán 95%-os tulajdoni hányaddal rendelkezett. Antók Sárvárról hozott vezetőedzőt Pintér Attila személyében, míg a gárda technikai vezetője az egykori Haladás-játékos, a celldömölki születésű Szabó Ferenc volt.

Időközben a Hali kiesett az NB1-ből, a két csapat 2001. április 1-én találkozott először. Azt a meccset eredetileg Celldömölkön rendezték volna, de a rendőrség közbeszólt: megítélésük szerint a Kolozsvár utcai stadionban nem lehetett garantálni a mérkőzésre kilátogató, legalább háromezer szurkoló biztonságát. Így a Rohonci úton mérte össze erejét a két gárda, négy és félezer néző előtt 1:0-ra nyert a Haladás.

pc6e61ea9d09f2b9a2f6fe0d14a5a54a3_1.jpgHalmosi négyet vágott a CVSE-nek. Az idei bajnokságban ismét játszat a kék-sárgák ellen, immár a Király SZE játékosaként

Júniusban ismét összecsaptunk a celliekkel. Keszei Ferenc vezetőedző a Takács Tamás, - Juhász, Flavio Pim, Horváth András, Tóth Péter, - Győri, Némethy, Kaj, Leandro, - Alex, Halmosi kezdőcsapatot küldte ki a pályára. Alex a mérkőzés elején büntetőt hibázott, néhány perccel később a túloldalon Cseke jobb ítéletvégrehajtónak bizonyult, vezettek a vendégek. A 22. és a 30. perc között két Alex-Halmosi összjátéknak köszönhetően fordított a Haladás. A félidő végéig még két gólt szerzett a hazai csapat, az utolsó percben Cseke duplázott a vendégektől (megint büntetőből), így 4:2-es állással mehettek szünetre a felek.

Keszei a második játékrészre némiképp átszervezte a csapatot, a Hali-fieszta folytatódott tovább. Tucatnyi gólhelyzetéből még ötöt értékesítettek Halmosiék, így lefújáskor 9:2 állt az eredményjelzőn. A haladasfc.hu tudósítója szerint „a zöld-fehérek felejthetetlen kilencven percet produkáltak vasárnap este. Az ötletesen és eredményesen futballozó szombathelyiek teljesen megérdemelt győzelmet arattak a mérkőzés nagy részében csak vergődő celldömölkiekkel szemben. A kilenc-kettes végeredmény a vendégek számára hízelgő”.

Csapatunk később feljutott, de egy év után búcsúzni kényszerült, így a 2002/03-as idényben ismét összekerültünk a celldömölkiekkel, akik akkor túl voltak egy nagy csalódáson. Az előző évadban remekül szerepelt a Pintér-csapat, a rájátszás előtt nyolc ponttal vezették a másodosztály nyugati csoportját. Antók emlékei szerint ekkoriban tett látogatást Celldömölkön a Magyar Labdarúgóliga két vezetője, akik elmondták, hogy nem juthatnak fel az első vonalba, mert nincsen ötezer néző a meccseiken. A rájátszásban leküzdötte hátrányát a Siófok, mely végül az egymás elleni jobb eredménynek köszönhetően jutott fel, miközben a gólkülönbség a CVSE-nek kedvezett. Antók ezt követően Pápára költözött, majd Sopronba került, ahová vitte magával Pintért is. Az egykori tulajdonos 2013-ban a gazdaság fejlesztése, a sport támogatása, a közösség építése, valamint a polgári értékrend erősítése érdekében végzett több évtizedes tevékenysége elismeréseként Magyar Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetést vehetett át Áder Jánostól.

cvse_1.jpgA Kolozsvár utcai pálya. Két-háromezren jártak akkoriban meccsekre, ezzel ma több élvonalbeli klubot is megelőznének

A 2002/03-as évben oda-vissza megvertük a Celldömölköt. Ezúttal már alkalmas volt a Kolozsvár utcai létesítmény a mérkőzés megrendezésére, 2003. június 13-án ott nyertünk 3:2-re. Détári Lajos vezetőedző a Balogh - Farkas V., Lőrinc, Farkas A. - Kaj, Szűcs, Somfalvi, Czeglédi, Tóth P. - Kincses, Nagy S összeállításban küldte pályára a Halit, mely Kincses góljával a 12. percben vezetéshez jutott. Fél órányi játék után Németh egyenlített, de a félidő vége előtt Nagy találatával ismét a Haladásnál volt az előny. A második játékrészben még 1-1 alkalommal rezdült a háló. Meccs végi örömünket beárnyékolta, hogy nyert a szintén feljutásért harcoló Büki TK.

Bükön is a kilencvenes évek második felében indult gyors fejlődésnek a labdarúgás, a gyógyfürdő és az önkormányzat hathatós támogatásának köszönhetően. Elkészült és kibővült a Sportpálya, mely villanyvilágítással is rendelkezett. 2001-ben mérföldkőhöz érkezett a Büki TK: a gárda feljutott a másodosztályba. A meghatározó szerepet betöltő labdarúgók kiváltak az egyesületből és Büki Futball Club Kft. néven hoztak létre gazdasági társaságot. Tagjai a büki Önkormányzat, Hunguest Hotels, Garázs Bt., melyek a 3 millió forint törzstőkéből 2 millió forintot apportként biztosítottak.

unnamed_2.jpgPályaavató a Fradi ellen

Első NB2-es évükben a 10. helyen zártak (akkor lett majdnem bajnok a CVSE). 2002-ben remekül szerepelt a Büki TK Bükfürdő-Hungest Hotels: ősszel csak három vereséget szenvedtek el. 2002. november 10-én találkoztak a Lombard nevet viselő Haladással: a rendőrség a korábbi vasi rangadóhoz hasonlóan döntött, hiába voltak a bükiek a pályaválasztók, a meccset a Rohonci úton vívták a csapatok. A fürdővárosiak kezdőcsapatában kilenc ex-Haladás játékos kapott helyet. A meccset a bükiek drámai körülmények között nyerték meg, a 89. percben Lőrincz öngólt vétett… A mérkőzés végén érdekes jelenet játszódott le: a piros-fehér mezes játékosok először saját szurkolóiknak köszönték meg a bíztatást, majd a B-Közép elé vonultak, ahonnan az „Ez Szombathely!” rigmus érkezett.

b_25c3_25bcki_tk_pmfc_2003_25c3_25a1pr_1.jpgBük-Pécs rangadó, 2003 húsvétján. A hazaiak 4:0-ra verték a későbbi bajnokot, szinte már az élvonalban érezték magukat

Tavasszal szoros versenyfutást vívott a két gárda a feljutásért. Június 7-én ötezren látták a Rohonci úton, amint a 72. percben Somfalvi szerzett labdát a bal szélen, az alapvonalról átívelt a jobb oldalra, Kovács Attila egy állítás után középre csavart, érkezett Tóth Péter, aki nyolc méterről a jobb felső sarokba fejelte a labdát. Ez a fejes három pontot ért! Az utolsó fordulóban a már bajnok Pécs otthonában 2:2-es döntetlent játszottunk, míg a bükiek 2:1-re kikaptak a Kaposvártól, így a baranyai városban a Munkás és a Hali is az NB1-be jutást ünnepelhette.

p15e8a2ec0162e64c64dc8c8f38318a7c_1.jpgTóth Péter fejese feljutást ért 2003-ban. Détári Lajos tíz évvel később a könyvében külön megköszönte neki

Bükön 2003. nyarán befejezte működését a Futball Club Kft, a tulajdonosok az indulási jogot értékesítették, míg ugyanebben az évben a meggyengült CVSE is búcsút mondott a másodosztálynak. A Haladás a 2003/2004-es bajnokságot követően ugyan osztályozóval bennmaradt az élvonalban, de végül csak az NB2 Nyugati csoportjában tudott elindulni, s onnan csak négy idényt követően jutott fel.

2005-ben megint átszervezték az osztályokat, így a Celldömölk visszatért (a Haladás meg bennmaradt) az NB2-ben. A 2005/06-os bajnokságban vesztettünk először (és utoljára) pontot ellenük, a Kolozsvári utcában 2:2-es döntetlent értünk el. Júniusban visszavágtunk, 4:1-re nyertünk a Rohonci úton.

107052284_3618055834873944_4092206421848648287_n_1.jpgSok-sok fotó a 2006-os...

80228740_3611406322205562_2896243895875166750_n_1.jpg...és a 2005-ös Celldömölk - Haladás meccsekről (Vond)

Az utolsó közös idényünkben oda-vissza 2:0 arányú győzelmet arattunk. Ekkor már az az Artner Tamás vezette a Haladást, aki korábban Bükön ért el szép eredményeket. A celliek az idény végén kiestek.

Az elmúlt tizenhárom évben egyetlen más vasi csapat sem jutott a másodosztály közelébe. Sőt, a 2020/21-es idényben az NB3-ban sincs megyei gárda, mivel az utóbbi időkben legalább ott meghatározónak számító Sárvár FC visszalépett az indulástól. A Celldömölk többször megnyerte a megyei bajnokságot, de nem vállalták az NB3-mal járó magasabb anyagi terhelést. Bükön a sportpálya a mai napig kiváló állapotban van, gyakorta edzőtáboroznak ott télen és nyáron más élvonalbeli csapatok. Idén januárban a Sportközpontban mérkőzött meg a Haladás és a Tiszakécske.

Ha az akadémia sok fiatalt szeretne rendszeresen szerepeltetni, talán érdemes lenne valamelyik környező várossal szövetkezve legalább egy harmadosztályú gárdát indítani, talán jobban szolgálná az ifjak fejlődését, mint az utánpótlás-bajnokságok, ráadásul „szem előtt lennének”.

Vasi csapattal tétmérkőzésen utoljára három éve, 2017. szeptemberében találkozott a Haladás, akkor a Magyar Kupában a Szarvaskend gárdájával mérkőztünk meg. A kellemes hangulatú találkozón 6:0-ra nyertünk.

szarvaskendhaladasmkut3_1.jpgSzarvaskend - Haladás

Felhasznált források:

  • magyarfutball.hu
  • Kemenesalja
  • Nemzeti Sport
  • taccs.hu
  • Haladasfc.hu
  • http://pecsidozsa.blogspot.com/
  • origo.hu
  • vaol.hu
  • cvse.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://1919media.blog.hu/api/trackback/id/tr4416188206

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása