1919media

1919media

1919media

Szomorú centenárium [szerkesztői jegyzet]

2019. december 31. - Jakus Barnabás

Hosszú harcokról, apró reménysugarakról és fájó kudarcokról szólt a jubileumi esztendő a Haladásnál, kevés szép emléket őrizhetünk meg 2019-ből, tanulságot annál inkább…

hali-kieses_1.jpg

Padlón a csapat...

A 2018/19-es bajnokság első felében pocsékul szerepelt a Haladás, a február eleji folytatást nyolc pontos lemaradással várhattuk, ennek ledolgozására tizenöt mérkőzés állt rendelkezésre. A klubvezetés a kialakult helyzet kezelésével kapcsolatban több opció közül választhatott, végül úgy döntöttek, hogy tizenkilencre lapot húzva jelentős mértékben megerősítik a keretet. A fiatalokat, és nyáron hozott, de nem bevált játékosok egyrészét (mint Benes, Lyng) elküldték, helyükre olyan futballistákat hoztak, akik ugyan az elmúlt félévben nem, vagy alig jutottak szóhoz, de korábban a magyarnál erősebb bajnokságokban szerepeltek dobogós csapatoknál.

Ennek köszönhetően soha nem látott mennyiségű légióssal állt ki a Haladás 2019 februárjában. Már az első meccseken látszott, hogy minőségi játékosok érkeztek, de szükségük van egy kis időre, mire összeállnak. Ez sajnos nem fért bele, az első négy fordulóban szerzett egy ponttal tovább nőtt a lemaradásunk, a márciusi és áprilisi győzelmek csak arra voltak elegek, hogy egyrészt kevesebb különbséggel essünk ki, másrészt rávilágított arra, hogy ha ezeket az igazolásokat július-augusztusban teszi meg a klubvezetés, akkor nem lettek volna kiesési gondjaink.

ep2i5988_1.jpg

A 2019-es tavaszi tabellán 4. lett a Haladás, de ez semmit sem ért...

2019. május 11-én 1:0-ra kikapott Mezőkövesden a Haladás, ezzel eldőlt, hogy 2002 után ismét búcsúzni kényszerül a klub az élvonalból. A küzdelem egy másik pályán folytatódott, kiderült, hogy jelentős adósságban szenved a Haladás Kft, így még az NB2-es indulás is veszélybe került. A tulajdonosok a krízis orvoslására az önkormányzat segítségét és támogatását kérték, még április végén. A képviselők méltányolták a kérést és bizonyos feltételek teljesülése mellett biztosították a segélyt. Azokról a bizonyos feltételekről aztán egészen a nyár végéig egyeztettek a tulajdonosok és a városvezetők, a megegyezésre egészen szeptemberig várni kellett, de a labdarúgó szövetség nem vonta vissza az elinduláshoz szükséges licencet.

2019 nyarán jelentős változásokon ment át a Haladás kerete. A légiósok távoztak, közülük egyedül Bamgboyét értékesítette pénzért a klub, ő Fehérvárra került. Szintén „Vidista” lett Halmai és Nyári Patrik, bár utóbbit kölcsönben visszakapta a Hali a 19/20-as bajnokság végéig. A magyarok közül Mohl Dávid Szegedre szerződött, Tamás Lászlóval pedig közös megegyezéssel szüntették meg a szerződést. A közönségkedvencek közül Király Gábor bejelentette visszavonulását, Halmosi Péterre és Schimmer Szabolcsra az akkori stáb nem tartott igényt, előbbi jelenleg is klub nélküli, utóbbi Sárvárra igazolt. Az ő személyiségük és tudásuk nagyon hiányzott az őszi csapatból.

halisio-0085_1.jpg

Schimmer Szabolcs búcsúztatása

Apró reménysugarat jelenthetett a szurkolók számára, hogy a csapat „magyar-magja” együtt maradt, velünk tartott a másodosztályba Rózsa, Gyurján, Habovda, Jagodics, Bosnjak, Jancsó, Holdampf, a két Németh, és Gaál Bálint is, ők korábban egy erősebb Haladásban is fontos szereplők voltak. Melléjük fiatal akadémisták csatlakoztak, míg a kispadra ideiglenesen Desits Szilárd ült le.

Bizakodásra adott okot az is, hogy felmerült a tulajdonosváltás, még szándéknyilatkozatot is aláírt a Haladás VSE és a Halmill Kft, de ebből végül konkrét (jogi kötőerővel bíró) megállapodás nem született.

Július elején Supka Attila vette át az irányítást, augusztus elején két új igazolás érkezett a támadósorba, Novák és Eszlátyi személyében. Az előzetes elvárásoknak (ez egy csapatépítős év lesz, utána majd megcélozhatjuk a dobogót) megfelelően indult a bajnokság, augusztus második feléig veretlen volt a Haladás (egy győzelem, három döntetlen), ám ahogy csökkent az esély arra, hogy a klub háttere rendeződik, közben további erősítés sem érkezett (próbázók voltak, ám egyikükkel sem sikerült dűlőre jutni a folytatást illetően), úgy kezdett egyre lejjebb süllyedni a Hali a tabellán.

Fájó hazai vereségekkel telt a szeptember-október, az egykor még bevehetetlen Rohonci útról sima győzelemmel távozott a Soroksár, az Ajka és a Nyíregyháza is, miközben idegenben egy fokkal jobban ment a csapatnak (döntetlen Dorogon és Békéscsabán, győzelem a Kazincbarcika ellen, szoros vereség Angyalföldön).

A vártnál is gyengébb szereplés hatására a klubvezetés elbocsátotta Supka Attilát és stábját, a folytatást Desits Szilárdra bízták. Alapembereink sorra estek ki sérülés/eltiltás miatt, miközben a tabella első felébe tartozó csapatok vártak ránk a hátralévő fordulókban. Hiába nézett ki „statisztikailag” szebben a csapat, a gólokat az ellenfelek rúgták, így a hátralévő időszakban a többségében akadémistákkal kiálló Haladás egy „jó edzőpartnerré”, egy szimpatikus vesztessé degradálódott. Csak az utolsó előtti helyen álló Vácot sikerült megverni, az összes többi bajnoki meccsét elveszítette a Hali (MTK, Budafok, Tiszakécske, ETO FC Győr, Gyirmót, Siófok). Egyedül a kupában sikerült továbbjutni, február közepén a Kispest vár ránk a legjobb 16 között.

Decemberben jelentős változások zajlottak  klubnál, Tóth Miklós ügyvezető távozott, utódja Séllei Árpád lett, míg a kispadra Mátyus János ült le. A keretet elhagyta Habovda, Eszlátyi, Novák és Gaál is.

p201912308fb4e9f3_1.jpgMátyus és Séllei, aláírás után, nemes feladat előtt

A Haladás tavasza nehéznek, de nem teljesíthetetlennek ígérkezik: hat pontos hátrányt kell ledolgozni, erre 16 fordulónk van. A felkészülés január 3-án indul, az átigazolási időszak 15-én kezdődik. Első tétmérkőzésünket február elsején vívjuk a Szeged ellen a Rohonci úton.

Hajrá Haladás!

A bejegyzés trackback címe:

https://1919media.blog.hu/api/trackback/id/tr8815374530

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása