1919media

1919media

1919media

Bölcsőtől a sírig [tl;dr]

2024. július 10. - Jakus Barnabás

Húsz év jutott az újkori Haladásnak, a B. Péter távozását követően új alapokra helyezett Haladás 2009-ben bronzérmes, 2014-ben 6., 2016-ban 5., egy évvel később megint 6. lett, de 2017-től kezdve folyamatosan lefelé süllyedt, egyszer majdnem, idén nyárra pedig végérvényesen megszűnt.

p0ce6d06f0dc75c054a3cc38fb179c012_1.jpg

Tíz éve repedezett először a mennyezet. Az akkor még önkormányzati többségi tulajdonú Haladás jó szezont tudhatott maga mögött, még akkor is, ha a dobogós álmok hiú reménynek bizonyultak, a hatodik hely a körülmények tekintetében (omladozó stadion, alacsony fizetések, politikai/gazdasági támogató nincs) bőven nevezhető bravúrosnak. Csakhogy azt az ígéretes csapatot nem sikerült egyben tartani, a húzóemberek jelentős része ingyenesen távozott, az erősítések pedig finoman szólva nem igazán sikerültek, pedig az önkormányzat még húszmilliós gyorssegélyt is küldött 2014 augusztusában. Képbe került az olasz vonal is, kétes hírű befektető ígért negyedik helyet (!) a bajnokságban, miközben a teljes őszi szezonban három mérkőzést nyert meg az együttes.

ahr0chm6ly9jbxnjzg4uyxbwlmnvbnrlbnquchjpdmf0zs9jb250zw50lze2ztixmmmyzgi4njqwyjjindfmzmzhyjhmmdbindi3_1.webpJefremov, Artner, Rocchi és Kopúnek, azaz ígéretes ukrán fiatal, az igazolásokra nagy nehezen rábólintó mester, a Serie A gólvágója és a szlovák vb-hős csoportképe 2014 szeptember elején

2014-15-re alapjaiban alakult át a magyar futball. Az MLSZ egy tollvonással nyírta ki a vidéki labdarúgást azzal, hogy kizárta a győri, kecskeméti, pécsi és nyíregyházi csapatot, a bajnokság létszámát pedig 12-re csökkentette. A regnáló hatalommal szoros összefonódásban lévő gazdasági és politikai szereplők tűntek fel a kluboknál, hatalmas infrastrukturális fejlesztések történtek, a bérek megsokszorozódtak.

2015 januárjában fontos dolog történt a Haladással kapcsolatban. Kézzelfogható közelségbe került, hogy új stadion épül Rohonci úton, a klubot pedig névadó szponzorként megtámogatta az akkor még Homlok Zsolt vezette Swietelsky, amely a létesítményfejlesztés egyik kivitelezője volt. Két hónappal később az Illés Akadémia, pontosabban a Halmill Kft lett a Haladás Kft többségi tulajdonosa, miután az önkormányzat hozzájárult ehhez. A lépést az akkori ellenzék részéről éles kritikával illették.

Az idény során négy különböző edző ült a Haladás kispadján, az utolsó négy fordulóban Mészöly Géza irányításával négy meccsen hat pontot szerzett az együttes, ami végül bennmaradást ért.

meszoly-geza-1024x682_1.jpgMészöly Géza ünnepel, még a régi stadionban. 2015 őszére ismét benépesültek a lelátók

2015/16-tól a Szerencsejáték Zrt nagy összeget fizetett a Tippmix miatt az MLSZ-nek, a labdarúgó szövetség pedig a klubok között osztotta szét mindezt, két kritérium mentén: a fiatalok és a légiósok számára vonatkozó ajánlást kellett betartani. Az ebből és a Swietelsky támogatásából befolyt pénzből a Haladás nyugodt körülmények között tudott építkezni, aminek meg is lett az eredménye: még az utolsó fordulóban is volt matematikai esély a második helyre.

2016. szeptember elején Homlok távozott a Swietelsky éléről. „Az elnök-vezérigazgatója távozásának körülményeiről a Swietelskynél nem kívántak részletekkel szolgálni, az viszont tudott, hogy a Homlok által aláírt összes sporttámogatási szerződést felfüggesztette az új cégvezetés” – írta akkor az iho.hu közlekedési szakportál.

A Swietelsky az új stadion elkészültéig még támogatta a klubot, de már újratárgyalt szerződés mentén. 2016. október 15-én az ideiglenes soproni otthonában 2-0-ra győzött a Haladás a címvédő ferencvárosiak ellen, ezzel a dobogó 2. helyére lépett. Ez volt a csúcs.

halmosi4_1.jpgGólöröm a bajnok ellen, 2016. október 15-én

Az ősz végére a csapat elfogyott, a télen két kulcsembert is értékesíteni kellett, így került Gaál Bálint Angyalföldre, Hegedűs János pedig Felcsútra. Habár 2017 április közepén a negyedik helyen is állt a Haladás, az utolsó négy meccsén egyetlen pontot szerzett. A nyári átigazolási időszakban elmaradtak az erősítések, sőt még Iszlai Bencét sem sikerült megtartani, a középpályás Mezőkövesdre igazolt, míg a kiszemelt Radó András inkább Felcsútra ment. Az MLSZ még nagyobb összeggel ösztönözte a fiatalok szerepeltetését, ennek Mészöly Géza egyetértésével igyekezett eleget tenni a klub, de az augusztusi, felcsútiak elleni súlyos vereséget követően a tréner távozott. A helyére a nulla rutinnal rendelkező Pacsi Bálintot tették, aki még nagyobb hangsúlyt fektetett az akadémistákra.

Az egyébként emberileg szimpatikus, de az eredményességben a kívánttól elmaradt Pacsit a születésnapján, az új stadion avatóján menesztettek. Az utód a korábbi szlovák szövetségi kapitány Michal Hipp lett, aki rendet tett, az utolsó három mérkőzésen kilenc pontot szerzett, aminek köszönhetően bennmaradó helyen telelt a hazatért Haladás. 2018 tavaszán hektikusan teljesített a minimális mértékben megerősített csapat, végül az utolsó fordulóban, az utolsó percben biztosította bennmaradását annak a Kiss Tamásnak a góljával, akit néhány héttel később megvett…

…a Felcsút, az Illés Akadémia portékáinak fő felvásárolója. 2018 nyarán lejárt a Swietelsky-vel kötött szerződés, az MLSZ megint újragondolta a támogatásokat, a kieső bevételeket Illésék nem pótolták, a meggyengült játékosállományon nem javítottak, kiesőkből és később szabadon igazolható légiósokból szemezgettek, miközben rossz szakmai döntéseket hoztak. Ennek következménye, hogy már december közepére eldőlni látszott, a Haladás a századik születésnapját a másodosztályban kezdheti.

haladas_stadion_belso_1.jpgReagy Ofosu készül elvégezni egy szabadrúgást

2018 és 2019 fordulóján választás elé került a klub: 19-re lapot húzva, jelentős erősítéseket eszközölnek és megpróbálnak bennmaradni, vagy elengedik és a jövő csapatát építik. A saját nevét viselő, szponzorként feltűnő Homlok Zsolt javaslatára az előbbi mellett döntöttek, szlovákiai magyar védő, bolgár válogatott középpályás, Kolozsváron nemzetközi kupában brillírozó Rui Pedro, ukrán szabadrúgás-specialista is a Haladás 2rule mezét öltötte magára. De az első négy fordulóban mindössze egy pontot kapart össze a csapat, amivel lényegében el is dőlt a kérdés. Hiába jöttek a drámai győzelmek és tűnt egy pillanatra úgy, hogy talán az utolsó szalmaszálat el lehet kapni, a tuningolással csak annyit értek el, hogy nem kétjegyű különbséggel esett ki az akkorra alaposan eladósodott Haladás.

a2af6cbb8562469592ed0a932ac04fee_1.jpgRui Pedro volt 2019 tavaszának házi gólkirálya

Ahhoz, hogy legalább a másodosztályban el tudjon indulni az együttes, az önkormányzat gyorssegélye és a többségi tulajdonos Illés Akadémia kölcsöne kellett, de 2019 őszén így is tragikusan szerepelt a csapat, a másodosztályban is kiesőhelyen telelt, öt ponttal a vonal alatt. Habár 2019 nyarán felmerült, hogy Homlok Zsolt szerepvállalásával a futballklub a Haladás VSE-hez kerül, ebből semmi nem lett.

A katasztrofális anyagi és szakmai helyzetben Tóth Miklós ügyvezetőt Séllei Árpád váltotta, a kispadra Mátyus János ült le, a keretet pedig a lehetőségekhez mérten megerősítették, így mire a járványhelyzet miatt félbeszakadt a bajnokság, a Haladás pont a vonal felett állt.

A körülmények 2020 nyarára csillapodtak, lehetett a csapatépítéssel foglalkozni, az új szponzor/tulajdonos érkezésére a gazdasági helyzet megváltozása miatt eleinte nem volt esély, de 2021 májusára képbe került Leisztinger Tamás, aki korábban a DVTK tulajdonosa volt, de még 2010 őszén a Haladás iránt is érdeklődött. Még az is felmerült, hogy Homlokkal együtt virágoztatnák fel a szombathelyi futballt, de ebből végül semmi sem lett.

2021 nyarán rákerült a Homlokhoz kötődő Vasútvill emblémája a mezre, 2021 október végén pedig az önkormányzat hozzájárulása mellett a Homlok Zsolt által megtámogatott Haladás Marketing Kft lett a többségi tulajdonos, így 2022-re már Homlok került vezető pozícióba.

homlok-zsolt-700x420_1.jpg2021 december végén Homlok Zsolt beszédet tart a sportkomplexumban

A Haladás ekkor az NB II 4. helyén állt, úgy tűnt, hogy megfelelő erősítésekkel és jó tavaszi szerepléssel meglehet akár az osztályváltás is. Nem lett. Onnantól kezdve a csapat életében a legfontosabb döntéseket Homlok jobbkeze, Szántó Erzsébet hozta, aki hivatalosan 2022 nyarától lett a Haladás Kft (egyik) ügyvezetője.

hali-csoport_1.jpgNémeth Szabolcs vezetőedző, Homlok Zsolt többségi tulajdonos, Mészöly Géza szakmai vezető (egyéb más állások mellett) és Séllei Árpád (az egyik ügyvezető)

Szinte napra pontosan két éve jelentették be, hogy Homlok megvette Sélleitől a Haladás Marketing Kft-t, így a vállalkozó lett a Haladás többségi tulajdonosa. Ekkoriban a klub keretét jelentős mértékben átalakították, egyre többször ejtették ki a feljutás szót is. Nézzük meg, mit ígért a 2022. július 1-jén kiadott közlemény:

„Az új tulajdonos célja a kiszámítható, átlátható, stabil gazdasági háttérrel megvalósítható építkezés. A patinás futball klub belátható időn belül a hazai bajnokság első osztályában kíván szerepelni. A stabil működés és a fejlődés érdekében további befektetők és támogatók érkezésére is számítanak a klubnál.”

Hát, majdnem így is lett. Már augusztus végén edzőt váltottak, visszatért Hipp, akivel az ötödik helyen telelt a Haladás, de 2023 tavaszán elmaradtak a győzelmek, így végül kilencedik pozícióban zárt az együttes. Ezzel nem volt elégedett a szakmai vezetés (alias Szántó Erzsébet), a szlovák mester helyét Aleksandar Jovic vette át.

A szavakban továbbra is erős tulajdonosi kör részéről Homlok Zsolt egyenesen magyar Ajaxot ígért Szombathelyre. Szántó pedig az ankéton azt mondta, hogy „az NB II-es csapatnak két éven belül vissza kell térnie az első osztályba, ha ez nem jön össze 2025-ig, a vezetőség lemond, mert akkor alkalmatlanok a feladatra.” Ehhez azonban semmiféle erősítés nem érkezett, a Haladás pedig minden évben eladta a házi gólkirályát, egyszer sem sikerült olyan keretet összehozni, amelyikkel szemben reális elvárás lehetett volna az osztályváltás.

2023 második felére a Haladás Kft eladósodott. Homlok ugyanis időközben kivált a Körből, látványosan kevesebb beruházást kapott a cége, ő pedig a Haladásra nem költött érdemben, de nem is akart megválni tőle, hiába lettek volna érdeklődők. Szponzori támogatás csupán kis mértékben érkezett, a beígért SGS-Group féle utalás soha nem jött meg. 2023 telét még úgy-ahogy túlélte a klub, érzékeny veszteségekkel, de 2024 májusára minden remény elfogyott, az MLSZ nem adott licencet, a játékosok pedig január óta semmilyen bért nem kaptak. Csak ígéreteket.

398223311_934753251459605_3449083882219321692_n.jpg2023. november 1: több mint hatezer szombathelyi szurkoló látogatott ki a ZTE elleni kupatalálkozóra. Az utolsó idényre az átlagnézőszám ezer alá esett a Rohonci úton

A Homlok-Szántó duó egyszer sem volt őszinte a szurkolókkal (sem), az ankétok és közlemények alkalmával nagy szavakkal dobálóztak, de ezek valóságtartama meglehetősen alacsony volt. Felelősséget pedig azóta sem vállaltak azért, hogy a szombathelyi futball 2024 nyarára tönkre ment.

A romokon lehet építkezni, tartja a mondás. Az újjáépítésben érintett Haladás VSE elnöke nem más, mint Homlok Zsolt, klubmenedzsere Szántó Erzsébet. Az Illés Sport Alapítvány által létrehozott ISA Haladás Kft ügyvezető igazgatója Tóth Miklós, míg az önkormányzatot az a Czeglédy Csaba képviseli, aki mind 2015-ben, mind 2021-ben élénken tiltakozott a városi közgyűlésben végül meghozott döntésekkel szemben.

E sorok írásakor az MLSZ döntésére várnak Szombathelyen, hogy esetleg a Haladás VSE és/vagy az ISA Haladás indulhasson a harmadosztályban.

Ha nem, akkor marad a megye I.

A bejegyzés trackback címe:

https://1919media.blog.hu/api/trackback/id/tr8218444381

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása