Hosszú utazás és egy kiemelten fontos bajnoki mérkőzés vár a Haladásra. Ha feljebb akarunk kerülni a tabellán, mindenképp nyernünk kell Kisvárdán. Nem lesz könnyű dolgunk, a kezdeti nehézségek után kezd összeállni a szabolcsi csapat, ezt bizonyítja, hogy három veretlenül megvívott meccs után fogadják a Halit.
Az észak-magyarországi kisvárosban a futballélet a 2010-es évek első felében élénkült meg, 2013-ban egy botrányba fulladó osztályozó mérkőzés után feljutottak az NB2-be. Már ekkor ott ült a kispadon a csapat mindenese, Révész Attila, valamint a helyi húsipari cég, a Master Good támogatását is élvezte a klub. A keretet ekkoriban a helyi és NB1-es csapatoktól kölcsönkapott fiatalok mellett rutinos idősebbek (például az egykori debreceni Bodnár László) és néhány légiós (mint Ramos Myke) alkották. A bennmaradás nem jött össze, de a következő évben megnyerték a harmadosztályt, így a 2015/16-os szezont ismét az NB2-ben töltötték.
Révész, a várdai mindenes
A visszajutást követően Révész szakmai igazgatóként irányította tovább a klubot, a kispadra Soós Imre ült le. Az alaposan megerősített gárda – többek között Rajczi Péter, Koszta Márk és Délczeg Gergely is ott futballozott – remek eredményt ért el, a 4. helyen fejezték be a szezont, mindössze 5 ponttal a már feljutó Mezőkövesd mögött.
A 2016/17-es szezon előtt Révész visszaült a kispadra. Ám nem ez volt a leghangsúlyosabb változás a klub életében, megjelent ugyanis a kárpátaljai szál. A határ közelsége, az ukrajnai állapotok, és a külföldről érkező játékosok alacsonyabb költségei miatt egyre több idegenlégiós jelent meg a várdai keretben. Fontos megjegyezni, hogy eredetileg az NB2-ben nem lehetne (nem érné meg anyagilag, mivel jelentős támogatástól esnének el a klubok) külföldi játékosokat szerepeltetni, van azonban egy kivétel, ez pedig a futballmagyar kategória, amit a Kisvárda előszeretettel ki is használt. Ez azt jelenti, hogyha a játékos nem rendelkezik magyar állampolgársággal, de vannak magyar felmenői, akkor ő a futball szempontjából magyarnak számít. Nos, Kárpátalján (a határ mindössze 50 kilométerre van Kisvárdától) igen könnyű olyanokba belefutni, akik magyar felmenőkkel rendelkeznek… A bajnokság végéig nagy harcot vívtak a második helyért a Balmazújvárossal, a feljutás kérdése csak az utolsó mérkőzésen dőlt el, akkor a Várda kikapott a hajdúságiaktól, így a következő évet is a másodosztályban töltötték.
Révész nem adta fel az álmát, tovább dolgozott a keret megerősítésén. Ismét szakmai igazgatóvá avanzsált, a kispadot Kondás Elemérre bízta. További ukrán fiatalok mellett érkezett játékos a horvát vagy akár a görög élvonalból is. A feljutás ezúttal simán összejött, az MTK-val karöltve nagyon kiemelkedett abból a mezőnyből a Kisvárda.
Bemutató
Már tavasszal kiemelten készült az élvonalbeli kihívásokra a szabolcsi csapat. Révész szakmai igazgató latin-amerikai körútra indult, de tovább erősödött az ukrajnai vonal is. A nyári átigazolási időszakban tucatnyi külföldi érkezett (nagyrészük még a futballmagyar kategóriába sem fér be. Olyan, nemzetközi szinten ismert nevek is Várdára szerződtek, mint Felipe kapus (megjárta a Bragát, brazil bajnok és kétszeres kupagyőztes) vagy az ötvenszeres ukrán válogatott csatár, Artem Milevski.
Révész azzal indokolta a légiósok nagy számát, hogy sokkal olcsóbbak, mint a magyar játékos. Egy hazai futballista árából hoz három brazilt, nyilatkozta a csakfoci.hu-nak. Csak ez ott üt vissza, hogy a külföldiek egy része nincs tisztában a magyar bajnoksággal, lenézi azt, fél-egy év múlva úgyse itt fog játszani. A szakmai igazgató a gyenge szezonrajtot (négy vereséggel indított a Kisvárda) elsősorban az összeszokatlanság és a rossz hozzáállás számlájára írta. Leváltotta Kondás Elemért, utódja a kisvárdai születésű Dajka László lett.
Augusztusban átadták az új stadiont
Dajkával megindult felfelé a csapat, a Felcsúttal és a Diósgyőri VTK-val döntetlent játszottak, míg az MTK-t idegenben legyőzték, kezdenek tehát összeállni. Nem lesz könnyű dolgunk a Várkerti Stadionban, de itt az ideje elkezdeni a pontgyűjtögetést idegenben is.
(f.: transfermarkt.de, csakfoci.hu, szon.hu, mfor.hu, MTI)