Irány az NB1! II. rész: Botrány, fellebbezés, újrajátszás

2021. július 04. - Jakus Barnabás

85 évvel ezelőtt, 1936. július 5-én jutott fel története során először a legmagasabb osztályba a Szombathelyi Haladás labdarúgócsapata. Oldalunkon háromrészes cikksorozatban emlékezünk meg erről a jeles eseményről. A második epizód a Diósgyőri VTK elleni, fordulatokban bővelkedő elődöntőt mutatja be.

Edzőmeccs a budaiak ellen, bizakodó szurkolók

A Haladás – akkori nevén Szombathelyi MÁV – már május végén befejezte a bajnokságot, így bőven volt ideje gyakorolni a csapatnak az országos döntősorozatra. A felkészülési program része volt egy barátságos mérkőzés az NB1-ben szereplő Budai 11 együttese ellen. A meccsre több mint háromezer néző látogatott ki, a Nemzeti Sport meg is írta, hogy „Hiába, no, Szom­bathelyen mégis csak szeretik a fut­ballt. Vasárnap is 3100 fizető néző volt kíváncsi a Budai „11”—Sz. MÁV meccsre! Nagy szó ez! Ekkora publi­kum a jó Sabaria-meccsek óta nem jelent meg Szombathelyen futball­mérkőzésen. De nem is csalódott a közönség, mert szép játékot látott. A honi csapat az első félidőben elfogódottan játszott, de szünet után, különösen akkor, amikor Paár helyett Nagy állt be, igen élvezetes játékot mutatott. A szombathelyi közönség bízik a Sz. MÁV-ban. Bízik benne, hogy Diósgyőrött helyt áll a vasutas csa­pat Szombathely becsületéért.”

Ahogy a tudósítás is mutatja, június közepére kiderült, hogy az elődöntőt az északi kerület bajnokával, a Diósgyőri VTK-val kell megvívnia a Haladásnak, méghozzá idegenben. A diósgyőri együttessel 1927-ben hasonló körülmények között már találkoztak a szombathelyiek, akkor a hazai csapat 3:2-re nyert, volt tehát miért visszavágni!

Az akkor még különálló településként létező Diósgyőrben a XVIII. század óta működő vasgyárban komoly sportélet zajlott, az üzemben két sportegylet alakult meg az 1910-es évek első felében. A gyár tisztviselői, vezetőségének tagjai a sárga-kék Diósgyőrvasgyári AC-ben sportoltak, míg a piros-fehér Diósgyőri VTK a munkások csapata volt. Kettejük közül a DVTK futballban sikeresebbnek számított, a húszas években sorra nyerte a kerületi bajnoki címeket.

Az üzemhez egyetlen sporttelep tartozott, ott rendezte meccseit a DVTK és a DAC is. A munkásétterem mögötti Diósgyőr-vasgyári játékpálya salakos borítású volt, körülötte futópályával és az egyik oldalában egy tribünnel. A kis befogadóképességű létesítmény ekkoriban már korszerűtlennek számított, nehézséget jelentett a rendre nagyszámú nézősereg elhelyezése.

regi-vasgyar-esztergomtol_4165_1.jpgA bal oldali képen látható a munkások étkezdéje, mögötte volt a pálya

1938-ban a két gyári csapat DiMÁVAG néven egyesült, egy évvel később átadták az új stadiont (melynek tribünje 2016 novemberéig szolgálta a szurkolókat!), 1940-ben pedig az együttes feljutott az NB1-be.

Bírói hibák és nézőtéri atrocitás

A Nemzeti Sport a mérkőzés előtti felvezetőjében szoros szombathelyi sikert tippelt: „Diósgyőrött az északi bajnok DVTK fogadja a nyugaton győztes Szombathelyi MÁV-ot. A MÁV az utolsó bajnoki mérkőzéseken nagyon ingadozó formát mutatott, csatársora némelyik mérkőzésen ontja a dugókat, máskor csak bosszantja szurkolóit tehetetlenségével. Mégis valamivel több esélyt kell adni a Sz. MÁV-nak, mert a DVTK egész héten — sérülések miatt — összeállítási gondokkal küzdött. Kis gólaránnyal győz a MÁV, de az ellenkezője is lehetséges.” Az már korábban kiderült, hogy a mérkőzésen Barna Béla játékvezető fújja majd a sípot.

img_20190808_035627_1.jpgAlapító tagok csoportképe, 1935

Június 21-én vasárnap délelőtt háromezer drukker állta körül a vasgyári játékpályát. A DVTK a Gáspár — Gottre, Dudás — Kőhalmi, Baroch, Szabó — Ka­lotay, Stumpf, Kádár, Kertész, Rácz II. összeállításban lépett pályára, a Szombathelyi MÁV a Baumann — Iván, Borsódi — Bujtor, Halmai, Kopfer — Szabó, Gazdag, Kiss, Paár, Boda tizeneggyel vágott neki az összecsapásnak.

Következzék a Nemzeti Sport beszámolója:

Idegesen kezd mind a két csapat. A 3000 főnyi közönség óriási hang­orkánnal bíztatja a DVTK-t. A 18. percben Kalotay nagyszerű helyzet­ből hat méterről hajszállal durrant kapu fölé. A 21. percben Halmai, a MÁV középfedezete megsérül és ki­áll. A 22. percben szép MÁV táma­dás, Gáspár nehézen véd. Egy perc­cel később már a DVTK támad, Rácz II. bombáját Baumann elve­téssel védi, Stumpf rárohan a föl­dön fekvő kapusra, kavarodás, Bar­na játékvezető fúj és Stumpfot ki­állítja. A közönség éktelen pfújjolásba kezd, nagyon érik a botrány. A 32. percben újabb DVTK táma­dás, Kádárt a kapu torkába lökik, megsérül és kiáll. A félidőben már nincs más esemény, csak a közön­ség tüntet a játékvezető ellen.

Szünet után Halmai és Kádár ismét beáll. Váltakozó játék, hol az egyik, hol a másik kapu van veszélyben.

A 15. percben Kádár nagy lövését Baumann bravúrral menti. Rögtön utána Kádár újra megsérül és most már végleg kiáll. A DVTK most 9 emberrel fölénybe kerül, de gólt nem tud elérni. A 29. percben esik a mérkőzés egyetlen gólja. Paár lesről elfut, a határbíró [partjelző] integet, de Barna nem fütyül és Paár nyugodtan belövi a labdát. 1:0-ra vezet a SzMÁV.

A 34. percben nagy kavarodás a MÁV kapuja előtt. Kalotay faultolja Bujtort, Barna játékvezető kiállítja DVTK jobbszélsőjét [immár 8 emberre fogyatkoztak a hazaiak]. Egy perccel utána Bujtor megrúgja Rácz II.-t és most ő kerül a kiállítás sorsára.

A 39. percben tör ki a botrány. Szabó szabadrúgását Iván a 16-oson belül kézzel leüti. Tiszta 11-es lenne, Barna játékvezető nem adja meg. A közönséggel most már nem lehet bírni. Civilek, rendőrök egyszerre lepik el a pályát, a játékosok Barna játékvezetőt ráncigálják, végre Barna kiszabadul a játékosok gyűrűjéből és rendőri fedezet mellett elhagyja a pályát.

A Sz. MÁV-ban Baumann nagyszerűen védett, annál gyengébb volt a követlen védelem. A fedezetsor szürke. A csatársorból Paár és Gaz­dag tűnt ki. A DVTK legjobbjai Kőhalmi, Stumpf és Kalotay.

ns_vicc.pngA meccsen történtekkel még a Nemzeti Sport viccrovata is foglalkozott

A félbeszakadt mérkőzés után az Északi Labdarúgó Szövetség kapitánya, Czeisler Sándor nem kívánt nyilatkozni, ahogyan a DVTK közül senki sem. Marth József szombathelyi edző szerint Barna nem volt rosszindulatú, de tényleg sokat tévedett. A tizenegyesgyanús kezezésről Hajdu partjelzőnek is megvolt a maga véleménye, szerinte egyértelmű, hogy büntetőnek kellett volna következnie. Barna játékvezetőre a késő esti órákban [délelőtt rendezték a meccset!] még mindig 2000 ember vá­rakozott a pálya körül, de a játék­vezető nem hagyta el az öltözőt, mert a rendőrség csak úgy vállalt felelős­séget testi épségéért, ha a pályát egyelőre nem hagyja el.

Az MLSz meglepő döntése, óvás és fellebbezés

Másnap, azaz hétfőn este az MLSz részéről Berta egyesbíró kihallgatta Barna Béla játékvezetőt, majd elrendelte a mérkőzés egy héttel későbbi újrajátszását. A Sporthírlap szerint: „Szombathelyen nagy megütközést keltett ez a hír, mert mindenki azt várta, hogy a mérkőzést, amely a rendező DVTK hibájából szakadt félbe, igazolni fogják a Szombathelyi MÁV javára. Szombathelyen a  MÁV vezetősége elhatározta, hogy az egyesbírónak ezt a szerintük helytelen ítéletét megfellebbezik az MLSz elnökségéhez és ha ez a fellebbezés nem kerülne tárgyalásra vasárnapig, akkor óvás alatt állnak ki a Diósgyőri VTK ellen.

Egyébként a Szombathelyi MÁV csapata sok sérülttel tért vissza. A legsúlyosabban Halmai középfedezet sérült meg, aki csak botra támaszkodva tud járni és őt valószínűleg nélkülöznie kell a MÁV-nak vasárnap — ha játszanak.”

fortepan_133530_1.jpgKorabeli fotó Szombathelyről (Berzsenyi Dániel tér, balra a Püspöki Palota.)

A megismételt elődöntőnek immár Szombathely adott volna otthont, azonban a városban aznap dalosünnepélyt tartottak, a várható nagy tömeg miatt a rendőrség nem engedélyezte a mérkőzés megtartását.

Fordulatos győzelem Győrben

Így végül június 29-én hétfőn Győr városában rendezték meg a Szombathelyi MÁV – Diósgyőri VTK elődöntőt. A meccsre mindössze nyolcszáz néző jött össze. Következzék a Nemzeti Sport beszámolója:

A két idegen csapat mérkőzése nem mozgatta meg túlságosan Győr sporttársadalmát, pedig akik kimentek, jó mérkőzés szemtanúi lehettek. A kora délutáni órákban kiadós zápor vonult végig a város felett. Négy órára azonban kiderült és igazán ideális futballidőben állt fel a két csapat.

Szombathelyi MÁV: Baumann — Iván, Borsódi — Bujtor, Gazdag, Kopfer — Szabó, Nagy, Kiss, Paár, Boda.

Diósgyőr VTK: Gáspár — Gottre, Dudás — Kőhalmi, Baroch, Szabó — Kalotay, Stumpf, Kádár, Bonyhai II., Rácz II.

Az első öt percben a MÁV igen veszélyes. Paár nagy helyzetet hagy ki. A 8. perc mégis váratlanul DVTK-gólt hoz: Kopfer buktatja Stumfpot, a 30 méteres szabadrúgást Kőhalmi hatalmas erővel zúdítja kapura és a labda nagy meglepetésre a jobb felső sarokban köt ki. Nagy kapushiba! 0:1!

Paár lövése után komoly kavarodás keletkezik a diósgyőri kapu előtt és Gáspár kapuja csak nehezen szabadul fel. A szombathelyi csatárok nagyon idegesek. A 18. percben Rácz II. viszi le a labdát és lövésszerű beadása alig megy mellé. A 21. perc­ben Kádár lesről gólt lő, Boronkay játékvezető persze nem adja meg. A MÁV ismét feljön, csatársora azonban sehogyan sem tud lábra kapni. A 29. percben Kalotay magas beadását Iván elvéti, Bonyhai II. lövése azonban arasznyival mellé megy.

A következő percben a MÁV Boda 30 méteres lövésével veszélyeztet. Ezt Gáspár nehezen védi. A 33. perc hozza meg az egyenlítést. Boda jó labdával elszalad, nehéz szögből igen ravasz csavart lövést ereszt meg és a labda az alsó sarokba csúszik. 1:1. Négy perc múlva Kiss kiugrása ígér gólt, a középcsatár azonban a 11-es pontról fölé emeli a labdát. Hatalmas helyzet volt.

Szünet után az első percekben ismét a szombathelyiek veszélyesebbek. A 7. percben Szabó beadása kapufán csúszik végig. A 13. percben Szabó hosszú fejessel küldi középre a labdát, Nagy szintén fejjel továbbítja a kapu elé, Gottre felugrik és fejéről a meglepett Gáspár mellett a balsarokba esik a labda. Öngól! 2:1.

A DVTK erősíteni tud és a 25. percben sikerül is egyenlítenie. Formás akció végén a szombathelyi kapu előtt pattog a labda, végül is Kalotay kihozza a csomóból, de rögtön utána magasan beemeli és Rácz II. közelről a hálóba fejel. 2:2.

Izgalmas harc indul meg a döntő gólért. Boda ront el jó helyzetet, majd több veszélyes diósgyőri támadás fut. A 42. percben szöglethez jut a MÁV, de ez sem hoz eredményt, jöhet a hosszabbítás!

gyor-legi-eto-palya-1024x998_1.jpgA győri vagongyár pályája, vélhetően itt csapott össze a Haladás és a DVTK

A fáradt csapatok utolsó erejüket összeszedve harcolnak. Az első 15. perc eseménye, hogy Nagy belerúg Gottre arcába, a keménykötésü hát­véd azonban tovább játszik. Bonyhai szerezhetne gólt, de közelről mellé lő. Fordulnak és a 11. perc végre meghozza a döntést. Szabó szalad el a szélen, hosszan átvágja a labdát a másik oldalra. Bodának, ez betolja a 16-oson tisztán álló Paár elé s a veterán összekötő pompás magas lövéssel továbbít­ja a labdát a kapuba. 3:2. Vége.

A mérkőzés után a diósgyőriek körében igen nagy az elkeseredés és a szomorúság. Bezárkóznak az öltözőbe. Nyilatkozatra senki sem kapható. A szombathelyiek annál beszédesebbek.

Marth József edző ezt mondja: Nem ment úgy a csapatnak, mint szokott. Erős küzdelem volt, győzelemre azt hiszem rászolgáltunk.

Boronkay Gábor játékvezető: A MÁV minden részében jobb volt. A szombathelyiek nagyobb lelkesedéssel is küzdöttek.

Szombathely csapata kitett magáért, pedig a gárda nincs leg­jobb formájában. Különösen a csa­társor volt az a csapatrész, amely­től mindenki többet várt. A játék­idő nagy részében a MÁV volt támadásban és így győzelmét reális­nak kell elismerni. A DVTK meg­mozdulásaiban azonban több volt a veszély. Kis szerencsével a diós­győriek is nyerhettek volna.
A Szombathelyi MÁV védelmében Iván tetszett leginkább, de Baumann sem vétett nagyobb hibát. A fedezetsor jól állt a lábán, Bujtor mellett azért nagyon ,,élt“ a szél­sője. A támadósorban csak a két szélső: Szabó és Boda játszott jól. A DVTK csatársorában is a két szélső volt a legveszélyesebb, de Ká­dár is ügyesen irányított. A fedezet­sorban Kőhalmi komoly érték, Baroch sokszor eltűnt. A védelemben Gottre egészen nagyvonalú játékot nyújtott. Még mindig nagyon tud. Gáspár is ügyes kapus.

A fordulatos elődöntő végén tehát a szombathelyiek örülhettek, és készülhettek a Szolnoki MÁV elleni fináléra. Erről szól majd a következő rész!