1919media

1919media

1919media

Aktuális ellenfelünk: Diósgyőri VTK

2018. április 03. - Jakus Barnabás

Nagy a Bódogság mostanság Miskolcon. A szurkolók nemsokára birtokba vehetik az új stadiont, a csapat hosszú idő után nem a bennmaradásért küzd, és jó eséllyel a Magyar Kupában is elődöntősök lehetnek Ugraiék. Következzék szombati ellenfelünk rövid bemutatása.

diohal.PNG

A diósgyőri vasgyár munkásai 1910. februárjában alakították meg saját sportegyletüket, két évvel később már a regionális bajnokságban szerepeltek. A történelmi múltra visszatekintő település ekkoriban még nem tartozott Miskolchoz, ahol több rivális futballklub működött. A diósgyőriek már ekkor piros-fehér szerelésben játszottak, 1916-ban és 1918-ban is megnyerték a kerületi ligát.

Az élvonalba először 1940-ben jutottak fel a vasgyáriak, ahol helytálltak, megverték többek között a korszak sztárcsapatát, a Ferencvárost is, végül a 6. helyen zártak, egy évvel később a Magyar Kupa döntőjéig meneteltek. A háborút követően már Nagy-Miskolchoz tartozó, Vasas nevet is felvevő diósgyőriek hullámzóan szerepeltek, többször kiestek az NB1-ből, de rendre visszajutottak a következő idény végén. A hatvanas és a hetvenes években is megmérettethették magukat a nemzetközi színtéren, a Közép-Európai Kupában jónevű jugoszláv csapatokat vertek meg a Diósgyőri Stadionban.


A diósgyőri Aranycsapat: 1977-ben egy ötössel küldték haza a Besiktast

A hetvenes évek végére összeállt egy magyar szinten nagyon erős csapat Borsodban, a Veréb György kapus nevével fémjelzett gárda meg tudta szorongatni a pesti topklubokat, kétszer megnyerték a Magyar Kupát, a bajnokságban pedig a dobogó harmadik fokára léphettek 1977-ben. A Budapest-központú ligában ez nagy teljesítménynek számított, nem érdemtelenül hívtak meg több diósgyőri futballistát a válogatottba is. A határokon kívül is jöttek az eredmények, kiütötték a török Besiktast (5:0), megverték a Hajduk Splitet, a Rapid Wient, de még a skót Celticet is.

A nyolcvanas évtized közepére a szomszédos vasgyárhoz hasonlóan a diósgyőri futball is lehanyatlott, 1984-ben kiestek az élvonalból és 2004-ig mindössze öt szezont töltöttek az NB1-ben. A klub sosem dúskált az anyagiakban, a tulajdonosok a rendszerváltást követően egymásnak adogatták a kilincset a klubházban. Ígéretesen indult az 1998-as őszi szezon, Tornyi Barnabás vezetésével a dobogón állt az akkor DFC néven szereplő csapat, de pénzügyi nehézségek miatt nem sokkal később megszűnt.

Diósgyőri FC - Haladás, 1997/98-as szezon

Az ezredfordulót követően zűrzavaros időszak köszöntött be Diósgyőrben. Fuzionáltak a Borsod Volánnal, majd csődbe mentek. Átcserélték az indulási jogot a Bőccsel, hasonló sorsa jutottak. Megszerezték a Monor indulási jogát, ez sem húzta sokáig. Megesett, hogy két csapat edzett Diósgyőrben, a feljutást kiharcoló, de indulási joggal nem rendelkező, valamint az indulási jog birtokában lévő új formáció… Végül a Balaton FC-t vitték át Borsodba, ez a megoldás már tartósabbnak bizonyult, és 2004-től 2010-ig az élvonalban szerepeltek, rendre az alsóházban zártak, míg az utolsó, centenáriumi évben búcsúzni kényszerültek. Pont, amikor elkészült az új lelátó.

A feljutás Benczés Miklós vezetésével rögtön sikerült is. Még az NB2-es év alatt vásárolta meg a DVTK-t Leisztinger Tamás üzletember, aki anyagi stabilitást hozott magával. A visszatérést követően a spanyolokkal megerősített (Luque, Gallardo, Fernando) a harmadik helyen zárták az őszt. A folytatásban ugyan végül be kellett érni a 7. hellyel, de látszott, hogy a korábbi, pénzügyileg ingatag időknek vége.

Luquét imádták a szurkolók

2012-ben nagy reményekkel vágott neki a következő szezonnak a Diósgyőr, Sisa Tibor vezetőedző csapatába igazolt többek között a válogatott támadó, Rudolf Gergely mellett Elek Ákos is. Ám a hosszan tartó jó teljesítménnyel adósak maradtak a piros-fehérek, a tréner már november végén felállt a kispadról, a pletykák szerint havi 8 millió forintot kereső Rudolf pedig mindössze egy gólt szerzett a 12/13-as kiírásban.

2013 nyarán Szivics Tomiszláv vette át az irányítást. A szerb-magyar edzőnek eltartott egy ideig, mire a saját képére formálta a csapatát, de mire beköszöntött az ősz, olyannyira összeállt a társaság, hogy sorozatban nyolc mérkőzést nyertek meg. A védelemből Kádár Tamást, a középpályáról Elek Ákost és a fiatal Bacsa Patrikot, a támadósorból Futács Márkót lehet kiemelni. A bajnokságban be kellett érni az 5. hellyel, de a Ligakupát megnyerték Szivicsék, a Magyar Kupában pedig csak büntetőkkel kaptak ki az Újpesttől.

Kupadöntő Budapesten, 9000 diósgyőrivel

A nemzetközi kupában az orosz Krasznodar jelentette a végállomást, előtte búcsúztattak egy máltai és egy bolgár klubot is. Több alapember távozott, de így is a dobogón telelt a Szivics-csapat, mely 2015. februárjában leigazolta Koman Vladimirt. A tavasz már gyengébben sikerült, Szivics maga állt fel a kispadról, helyét az egykori DVTK futballista, Vitelki Zoltán vette át.

2015 nyarán Bekő Balázs lett a vezetőedző, de a Kecskeméten jól dolgozó trénerrel a vártnál gyengébben szerepeltek a borsodiak, ezért a télen ismét váltottak, a korábbi szövetségi kapitány, Egervári Sándort nevezték ki. Irányítása alatt a DVTK stabilizálta helyét a középmezőny alján, nem kellett kieséstől tartaniuk, igaz ebben a visszatérő Eleknek is nagy érdeme volt.

Egervári 2016. nyarán váratlanul felmondott, a klubvezetés ugyanis nem teljesítette az általa szabott feltételeket, nem igazolták le a vezetőedző által kinézett játékosokat. Kezdődhetett az újabb casting, a választás Horváth Ferencre esett, aki maga is játszott már korábban a klubban. Horváttal bíztatóan indultak, első két meccsüket megnyerték, a továbbiakban azonban nagyon lassan gyűltek a pontok, ráadásul a stadionkorszerűsítés miatt hol Debrecenben, hol Mezőkövesden fogadták ellenfeleiket. A télen határon túli magyarokkal megerősített csapattal sem jöttek az eredmények, végül a vezetőség menesztette a trénert, helyére előbb beugrott Vitelki, majd a végleges megoldást a Dániában asszisztenskedő Bódog Tamás jelentette, aki Németországban Jürgen Klopp mellett kezdte edzői pályafutását.

A hőn áhított bennmaradás csak az MTK vereségének köszönhetően jött össze. Nyáron jórészt tehetséges fiatalokkal erősítették meg a keretet, és igazi középcsapatként szerepeltek. A legutóbbi átigazolási időszakban légiósokat szerződtettek, egyedül a balhés Nono távozott (ő pofozta meg Williamset a tavaly áprilisi meccsen.)

Fényárban az új stadion, de egyelőre még nincs teljesen kész

Tavasszal eddig megverték a Ferencvárost, döntetlent játszottak a Vasassal és a Honvéddal, míg kikaptak a Pakstól és a Videotontól. A Magyar Kupában is állnak, oda-vissza legyőzték a Vácot, míg a negyeddöntő első meccsét megnyerték a Felcsút otthonában, a visszavágót szerdán (04.04) rendezik.

(f.i.: wikipedia, magyarfutball, transfermarkt, boon, miskolci egyetem, amigeleken, origo)

A bejegyzés trackback címe:

https://1919media.blog.hu/api/trackback/id/tr1013803790

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása